Hand Opening Plastic Window Air Room Fresh Air Spring Summer Sunny Day

Větrání v zimě má svá pravidla. Vlhkosti, plísně ani vysokých účtů se pak bát nemusíme

Větrání v létě není problém, ale v zimě je to složitější. Často větráme málo nebo větráme naopak dlouho jen s pootevřeným oknem a v obou případech je to špatně. Plíseň totiž nikdy nespí a v obou těchto případech můžeme dopomáhat jejímu vzniku. V zimě rozhodně potřebujeme větrat, mít celou zimu zavřená okna není řešení. Při větrání ale musíme zajistit, abychom tak činili efektivně, protože jinak nás to může kromě vzniku plísní stát vysoké účty za elektřinu, což obzvlášť v dnešní době nikdo nechce. Jak tedy na to?

Mohlo by vás zajímat:  Někteří zahradníci zdobí rostliny žlutou mašlí. Tahle netypická dekorace má překvapivě skvělé účinky

Proč v zimě větrat?

V zimě rozhodně potřebujeme větrat, protože se zbavíme vydýchaného vzduchu a zajistíme správnou cirkulaci vzduchu v místnosti. To také zvyšuje ochranu před viry a bakteriemi. Kromě toho je nedostatek čerstvého vzduchu nebezpečný z toho pohledu, že zhoršuje kvalitu spánku a oslabuje naši koncentraci, může nás častěji bolet hlava a zkrátka se budeme cítit hůř.

Zdroj obrázku: Freepik

Větrání velmi pomáhá k tomu, aby se nešířily plísně, protože redukujeme vlhkost v místnosti. Plísně a houby mohou mít za následek různé dýchací potíže, přičemž si můžeme vyvolat opravdu ošklivé alergické reakce.

Mohlo by vás zajímat:  Dlažební kostky vyčistí nejen od mechu domácí octový postřik

V místnosti se při nevětrání mohou ve větší koncentraci hromadit také různé škodlivé plyny, jako například oxid uhličitý. Jediná situace, kdy bychom měli omezit větrání, je samozřejmě špatná smogová situace ve městě.

Jak v zimě větrat správně?

Když už jsme si řekli, že větrat zkrátka musíme, je třeba tak činit také správně. Špatný přístup je ten, kdy větráme dlouho na ventilačku. Pokud máte pocit, že tak zamezíte přístupu chladného vzduchu, je to přesně naopak. Pokud větráte na ventilačku, větráte totiž dlouho a dochází k prochlazování stěn. To může dále vést ke vzniku plísní a projeví se to na účtech za elektřinu. Jediný správný způsob je v zimě větrat rychle a nárazově s okny dokořán během pár minut. Vyměníte vzduch a stěny neprochladnou.

Zdroj: https://www.express.co.uk/life-style/property/1703146/how-to-ventilate-home-in-winter-avoid-heat-loss-draughts
Přidat na Seznam.cz