Fresh Radish Harvest Soil Garden

Sousedé v kolonii teprve sází, já se v květnu chystám na sklizeň. Stačilo vědět, s čím začít

Když vidím sousední záhony v naší zahrádkářské kolonii, mírně se usmívám. Někdo teprve sází, ale já už očekávám květnovou sklizeň. Letošní počasí sice nebylo úplně dokonalé, ale přesto očekávám, že v tomto měsíci stihnu sklidit to, co jsem plánoval. Je pravdou, že tak brzy, jako tomu bylo v předchozích letech to nebude, ale přesto bych měl mít do konce měsíce sklizenou první úrodu. Překvapivě v době, kdy někteří mí sousedé zahrádkáři teprve sází první plodiny.

Stačilo začít včas

Nejsem žádný zahrádkář začátečník. Mám zkušenosti a roky praxe. Takže za tu dobu už dobře vím, s čím sezonu začít. Ideální, pokud chci sklízet už v květnu, je kopr, špenát nebo ředkvičky. Špenát totiž může být, s ohledem na teploty, v záhoně už od konce března. Od přelomu března a dubna je vhodné přemýšlet i nad výsevem kopru. V případě ředkviček lze dokonce začínat už v únoru, pokud máte dostatečně teplé pařeniště. Jinak je klasickým termínem spíše polovina března. Toho se držím já.

Mohlo by vás zajímat:  Ovoce a zelenina nemusejí zdraví vůbec prospět. Některé druhy jsou plné nebezpečných pesticidů
Zdroj obrázku: Freepik

Sousedé sází

Někteří na mě nevěřícně koukají, když jim řeknu, že se pomalu chystám na sklizeň a že aktuální květnové počasí mé plány možná urychlí. Oni totiž mluví o tom, že teprve začínají sázet. Konkrétně ti, kteří do svých záhonů vysévají fazole, kedlubny, zelí, ale třeba také okurky nebo cukety. Zapomenout nelze ale ani na dýni, mrkev, pór či červenou řepu. Tyhle plodiny budiž tipem pro toho, kdo má ještě záhony prázdné.

Mohlo by vás zajímat:  Melouny z vlastní zahrádky?

I já budu sázet

Něco z vyjmenovaného budu ještě sázet i já. Ale až na to přijde řada. Nejprve potřebuji záhony uvolnit právě od kopru, špenátu a ředkviček. A zužitkovat tyhle plodiny není nic složitého. Ředkvičky se skvěle hodí na chléb namazaný máslem. Kopr i špenát stačí nasekat a zmrazit, díky čemuž je můžu mít k dispozici a budoucímu využití klidně několik měsíců. Bez nutnosti chodit pro ně do obchodů, jelikož s kupovanými se chuť vůbec nedá srovnávat.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek.

Přidat na Seznam.cz