Green 4648611 1920

Při péči o pokojové rostliny se nesmí zapomínat na jeden důležitý krok

Pravidelné odstraňování prachu z listů pokojových rostlin neslouží pouze k estetickým účelům. Tímto snadným úkonem můžeme výrazně přispět k lepšímu stavu i vývoji nejen listů, ale také zbytku rostliny. Proč je tomu tak?

Prostřednictvím listů přijímá rostlina světlo a oxid uhličitý. Tyto prvky získává z okolního prostředí a jsou pro její správné fungování nezbytné. Díky jejich přísunu může správně probíhat fotosyntéza. Aby se tak stalo, je třeba listy pravidelně otírat, a to s ohledem na jejich povrch i tvar.

Zdroj obrázku: Pixabay

Do sprchy s ní!

Rozměrné rostliny s hladkými listy můžeme v rámci úklidu otírat navlhčeným hadříkem. Pokud jsou jejich listy spíše úzkého a špičatého tvaru nebo jich je velké množství, můžeme rostlině připravit sprchu. Než se však pustíme do samotného sprchování, je třeba zajistit zeminu v květináči tak, aby ji proud vody nevyplavil. K tomu nám poslouží například igelitová folie.

Mohlo by vás zajímat:  Výživné hnojivo pro jarní probuzení domácích rostlin najdeme v každé kuchyni

Další možné způsoby

Obecně však platí, že ne všechny typy rostlin jsou na sprchování vhodné. Ty s vrásčitými listy nejlépe zbavíme prachu pomocí fénu nastaveného na studený vzduch. Jedná-li se o rostliny s listy pokrytými drobnými chloupky (africké fialky), můžeme použít jemný zubní kartáček či jiný kartáč s měkkými štětinami. V případě sukulentů a kaktusů pak postačí očištění štětcem nebo hadříkem z mikrovlákna.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pár užitečných rad na závěr

Otírání listů navlhčeným hadříkem či jejich sprchování je nejlepší uskutečnit v ranních či dopoledních hodinách. Je tomu tak proto, aby došlo k odpaření vlhkosti dříve, než nastane večer, kdy přirozeně dochází k postupnému ochlazování okolního prostředí. Čištění listů usnadní také navlhčená bavlněná rukavice.

Mohlo by vás zajímat:  Postarejte se o své rostliny i během dovolené. Chytré zavlažovací triky je udrží spokojené

Vlastníte-li rostlinu s masitými listy, potřete jejich povrch vnitřkem banánové slupky. Kromě odstranění nečistot se do systému rostliny dostanou látky potřebné k jejímu správnému vývoji.

Přidat na Seznam.cz