Pilea 3852265 1920

Při nezdravé barvě listů je třeba okamžitý zásah, rostlina může hnít

Chytají vaše pokojové rostliny v květináčích nezdravou barvu? Nejčastěji se jedná o odstíny žluté, hnědé a černé. Hnijící rostlinu poznáte také podle toho, že navenek schne. V tom případě jste rostlinku zalévali více, než potřebuje a je přelitá. Rostliny hnijí z důvodu přílišného množství vody v substrátu, ve kterém začnou tlít kořeny. Pak se rostlina navenek projevuje změnou listů. Víte, že takovou rostlinu nemusíte vyhazovat? Když víte jak na to, je možné ji zachránit. 

Důležité je rozpoznat zdravé kořeny

Zdravé kořeny jsou světlé, buď bílé nebo béžové, a mají jednotnou barvu. Když vytáhnete rostlinu z květináče, měli byste najít celou síť kořínků. Malé a tenké jsou teprve počínající kořínky, spíše takové pupeny. Ty berou z hlíny vodu a živiny, které dodávají do celé rostliny. Hnijící kořeny se ohýbají podstatně snadněji než ty zdravé, je na nich vidět, že jsou uvnitř suché a hnědé.

Mohlo by vás zajímat:  Některé pokojové rostliny jsou milovnice světla, jiné holdují stínu. Rozveselí tak každý kout
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud zjistíte, že je s rostlinou něco v nepořádku

Měla by být okamžitě vytažena z květináče s hlínou. Zkontrolujte jí kořeny, zda jsou v pořádku, většinou bude problém v nich. Může se stát, že většina kořenů bude suchá, hnijící nebo s nepříjemným zápachem vlhkosti. Tyto kořeny by měly být ihned odstraněny. Ve vlhku se velmi dobře množí bakterie a infekce, které se pak přenášejí do listů rostliny, na kterých vždy zpozorujeme problém jako první. 

Až odstraníte nežádoucí kořeny, umístěte rostlinu do nového květináče s čerstvým substrátem a prolijte ho odvarem z česneku. Je důležité tento postup alespoň dvakrát zopakovat.

Mohlo by vás zajímat:  Květiny mohou vnést do domova radost a štěstí, některé ale přinesou jenom problémy
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud shnily téměř všechny kořeny, neztrácejte naději. I to má řešení. Nejprve odstraňte všechny napadené kořeny. Nebojte se, když rostlině skoro nic nezbude. Pak ponořte celý zbylý kořenový bal do mleté skořice, která má dezinfekční účinky. Nechte ji tak působit celých 24 hodin, poté umístěte rostlinu do sklenice s vodou, vodu pravidelně měňte. Za nějaký ten čas se objeví nové kořeny. Jak dlouhý tento čas bude, záleží na rostlině. 

Přidat na Seznam.cz