Flower Box 4272215 1920

K českým balkónům patří muškáty už tradičně, rozhodně s nimi nešlápnete vedle

Po jakých rostlinách sáhnete, když chcete v létě vyzdobit svůj balkon, terasu či parapety oken? Myslíme si, že jsou to především muškáty. Rostliny, které jsou různě barevné, dělají radost a navíc se nezaleknou horka, přímého slunce a trochy toho sucha. Budou odolávat i škůdcům a jiným chorobám. To je jistě dokonalá rostlina, která nabízí nespočet výhod. Není tedy divu, že jsou muškáty tolik oblíbené. Jak se o takové drahokamy balkonů a teras starat?

Do jakých skupin lze muškáty rozdělit?

Muškáty velkokvěté mají takzvané trsy květů, ale pouze jeden tenký stonek. Jsou běžně vídané na parapetech a balkonech. Jejich květy jsou přitisklé na sobě a dosahují velikosti v průměru až pět centimetrů. Kvetou pouze několik týdnů, ale dotváří se další poupata.

Mohlo by vás zajímat:  Jsou známé ale lidé netuší, že se těmto rostlinám daří víc ve stínu než na slunci
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pelargonie

Jsou překrásně a sytě zbarvené, mají tužší stonek, ale lze jej jednoduše přelomit. Stonky se tyčí k nebi a jejich nádherné okrasné listy tvoří kolem stonků prstenec. Květy, které jsou na sobě hustě nabalené, mohou být dvoubarevné i jednobarevné, od bílé přes růžovou až po fialovou barvu.  

Podmínky pro růst

Jak jsme již výše zmínili, muškáty i pelargonie snáší velmi dobře jasná, slunečná místa s vysokými teplotami a slunečním zářením, tudíž budou vhodné pro terasy a balkony na jižní straně. 

Mohlo by vás zajímat:  Muškáty milují světlo a prostor. I začátečník se může dočkat překrásných květů s intenzivní vůní

Zálivka

Jelikož jsou muškáty neustále vystavené velkému teplu, zalévejte je hojně. Mezi zaléváním by měla být zemina mírně proschnutá, což jistě nebude tak velký problém, když jsou květiny celý den vystaveny parnému slunci.   

Zemina

Substrát byste měli zvolit speciální pro muškáty. Pokud takový neseženete, poohlédněte se po takovém, který je propustný, kompostový, výživný, s neutrálním či mírně zásaditým pH. Nezapomeňte zeminu prohnojovat. A to každé dva až tři týdny.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Odtrhávání

Především u pelargonií byste měli pro lepší růst a kvetení pravidelně odlamovat vybledlé květy a suché listy. Po rozkvětu rostlinám koncem srpna mírně odřežte květy. 

Mohlo by vás zajímat:  Motýlí keř uchvátí nádhernými květy plnými vůní. Nejspokojenější bude v záři slunce

Zazimování

Muškáty byste měli zazimovat v místnosti, kde nemrzne. Nejlépe s teplotou od šesti do osmi stupňů. Nezapomeňte na přísun vzduchu a zálivku. Ta bude méně častá.   

Závěrem

Věděli jste, že muškáty lze využít i pro léčbu mnoha neduhů? Například na revmatismem postižená místa, kožní onemocnění či bolesti uší? Jednoduše přiložte listy muškátu na nemocná místa. 

 

Přidat na Seznam.cz