Při nákupu semen je dobré zaměřit se na několik důležitých údajů
Pokud toužíte po nových odrůdách zeleniny nebo ovoce nebo jednoduše nechcete schraňovat semínka ze své předchozí produkce, jste odkázáni na jejich nákup. Má to mnohé výhody, protože semena, která koupíte v obchodech, jsou již ošetřená mnohými způsoby. Je tedy zajištěna jejich vyšší klíčivost, ale také odolnost proti plísním a jiným onemocněním. Při nákupu semen ale nezapomeňte na několik základních pravidel.
Původní odrůdy
To, kde mají semena svůj původ, může hrát důležitou roli v tom, kolik vám jich vyklíčí. Semínka, která byla vytvořena v České republice budou pravděpodobně adaptována na podmínky v naší zemi. To znamená, že bude mnohem snazší je vypěstovat. Informaci o původu semen najdete na obalu semínek, kde jsou údaje o výrobci. Ceny českých semínek mohou být nižší (není tomu tak ale vždy).
Hmotnost semen
Nekupujte semínka na základě jejich hmotnosti. Některá semínka jsou totiž hermeticky uzavřená, což znamená, že jsou chráněna před vlhkostí. Pokud vidíte, že obal od semínek je vybledlý, zřejmě ležel dlouho na přímém slunci nebo nevhodném osvětlení. V takovém případě sáhněte raději po jiných semínkách.
Datum exspirace
Semínka po datu exspirace nekupujte. Znamená to, že v obalu byla uzavřena po dobu delší, než by měla být. A to se může projevit v klíčivosti semen i kvalitě samotných sazeniček. Rostlinky budou slabé a nepříliš odolné vůči nepřízni počasí či škůdcům a chorobám.
Další údaje na obalu
Jakým údajům na obalu bychom se měli dále věnovat? Zaměřte se na datum výsevu, ale také na údaje, které vypovídají o sklizni a doporučení, kam semena zasít. Možná, že vámi zvolená květina bude vyžadovat podmínky, jaké jí nebudete moci (nebo chtít) poskytnout. Řiďte se raději radami výrobce než obecnými doporučeními na internetu.
Ne do zásoby
Nekupujte semena do zásoby – vždy jen tolik, kolik okamžitě spotřebujete.
Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/design/projects/guide-to-buying-seeds/