Courtyard House With Fresh Lawn

Před zimou je třeba postarat se správně o rostliny, trávník i zahradní vybavení

Pokud chceme zachovat zdraví a krásu rostlin i přes zimní období, musíme se na to připravit. A kdy jindy to udělat než na podzim. Předneseme si několik úkonů, které nám usnadní péči o zahradu na jaře.

Péče o trávník a stromy

Když budeme trávník naposledy před zimou sekat, necháme ho trochu vyšší než v létě. Činíme tak z toho důvodu, že mu tím zajistíme lepší odolnost proti mrazům a plísním. Sbíráme opadané listí a kompostujeme ho. Pokud ho necháme na trávníku nebo mezi rostlinami, může způsobit hnilobu, plísně nebo choroby. Pokud máme živý plot a stromy, ořežeme ty dřeviny, které potřebují pravidelný řez a odstraníme suché, nemocné nebo poškozené větve. Ovocné stromy můžeme i ošetřit proti škůdcům a chorobám (kromě odstranění špatných částí například postřiky). Dále zalijeme rostliny tak, aby měly dostatek vláhy na zimu (zvláště mladé a čerstvě vysazené rostliny).

Mohlo by vás zajímat:  Zahradní rostliny ohrožují škůdci i nemoci. Ochrání je nejlépe dvě obyčejné kuchyňské přísady
hands-gardener-orange-gloves-are-trimming-overgrown-green-shrub-using-hedge-shears-sunny-backyard-worker-landscaping-garden-close-up
Zdroj obrázku: Freepik

Péče o citlivé rostliny

Zazimujeme rostliny, které by nepřežily venku. Přesuneme je dovnitř, pokud ne domů, tak například do garáže, skleníku nebo sklepa. Rostliny můžeme dále obalit izolačním materiálem, například netkanou textilií nebo bublinkovou fólií. Mulčujeme záhony a kořeny rostlin vrstvou organického materiálu, jako je listí, kůra, kompost nebo sláma. Tím jim poskytneme ochranu proti mrazu, ztrátě vlhkosti a růstu plevelu.

Výsadba cibulovin a ovocných stromů

Sázíme cibuloviny a ovocné stromy, které se dobře ujímají na podzim. Pečujeme o bylinky a trvalky, které můžeme sklízet i během zimy. Některé bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo šalvěj, můžeme ponechat venku, jen je přikryjeme vrstvou listí. Jiné bylinky, jako je bazalka, petržel nebo máta, si můžeme přenést dovnitř a pěstovat je na parapetu. Vytvoříme útočiště pro užitečné živočichy, kteří nám pomohou s biologickou ochranou zahrady. Necháme tedy některé suché stonky nebo listí pro hmyz, postavíme domeček pro ptáky nebo netopýry nebo položíme hromadu dřeva pro ježky.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí léky zachrání rostliny před škůdci i nemocemi. Přírodní lektvar uzdraví celou zahradu

Na závěr samozřejmě nesmíme zapomenout pečovat o naše zahradní vybavení. Vyčistíme nástroje a uklidíme je. Ostré nástroje nabrousíme a ošetříme proti korozi. Pokud máme na zahradě okrasné jezírko, vyprázdníme ho a zazimujeme jeho technologii.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/yard/garden-care/fall-garden-checklist/
Přidat na Seznam.cz