Beautiful Peonies Flowers Bouquet Glass Vase White Wall Background Soft Focus Front View Festive Flowers Concept

Nádherné květy pivoněk provoní domov a rozzáří každý interiér. S jednoduchými triky vydrží déle čerstvé

Pivoňky jsou krásné a noblesní, překypují půvabem a na zahradě tvoří vždy dominantní prvek. Tím spíše v době, kdy kvetou, protože kromě překrásných barev lákají i svou neskutečnou vůní. Těšit se z nich lidé chtějí nejen v zahradě, ale také v interiérech, kde mohou být zajímavou dekorací na stůl. Jak ale prodloužit život řezaným pivoňkám? Co dělat, aby jejich krása vydržela po dlouhé dny?

Různé barvy, tvary i vůně

Nejznámějším tuzemským zahradním druhem pivoněk je pivoňka lékařská, která se řadí mezi bylinné. Existují také dřevité, které mohou dosahovat dvoumetrových výšek. Ve 20. století navíc došlo k vyšlechtění hybridu, který je kombinací obou. Všechny druhy se pak pyšní celou řadou odrůd, které se odlišují různě barevnými květy, jež mohou být různých tvarů, dokonce i vůní. Všechny jsou však tak krásné, že se z nich mnozí chtějí těšit též ve váze. Jak postupovat u řezaných pivoněk?

Mohlo by vás zajímat:  Zkušení zahradníci nosí kávu na zahradu. Vědí, kde všude může prospět
Zdroj obrázku: Freepik

Sladká vůně linoucí se z vázy

Pivoňky voní velmi specificky, slaďounký ovocný nádech krásně provoní byt, ale před samotným ponořením do vázy se musí stonek správně seříznout asi o pět centimetrů a odstranit z něj listy, aby se nedotýkaly vody. Jinak by mohlo dojít k zahnívání stonku a k rychlému odumření květiny. Váza se musí před použitím dokonale umýt a každý den je třeba pivoňkám dodat čerstvou a studenou vodu.

Ve stínu vydrží déle

U pivoněk ve váze je důležité umístění, nesnesou sluneční paprsky, ale mají rády stín ve světlé místnosti. Do vody se též doporučuje vsypat trošku kyseliny citronové nebo krystalického cukru. Podle babských rad vzniku plísní a rozvoji bakterií zabrání vhozený měďák. Měděná mince totiž okyselí vodu a pivoňky vydrží déle rozkvetlé. Kromě toho je možné rozpustit ve vodě ve váze půl tabletky nebo polovinu sáčku aspirinu, i to prodlouží pivoňkám život a budou dělat radost o několik dní déle.

Zdroj: https://www.interflora.co.uk/blog/how-to-make-peonies-last-longer
Přidat na Seznam.cz