Freshly Cut Grass Decorative Arborvitae Hedge Manicured Lawn Selective Focus With Shallow Depth Field

Túje vyžadují pravidelnou zálivku po celý rok

Túje patří mezi stálice českých zahrad, povětšinou zdobí prostor jako solitéry nebo jsou součástí živého plotu. Vlivem nedostatečné péče mohou náhle zežloutnout nebo zhnědnout, v nejhorším případě uschnout zcela. Jak se těmto potížím vyhnout? Bezpochyby se vyplatí pečovat o túje celoročně, nejen v létě, a dbát na pravidelnou zálivku. Oproti častému mínění totiž zalévání tújí rozhodně nekončí horkými letními dny. Jak se tedy o túje starat?

Túje potřebují vláhu i v pozdním podzimu

Pravidelné zalévání bývá úmornou činností, proto s poklesem teplot leckteří zahrádkáři uklidí konve nebo stočí hadici a sezónu zavlažování ukončí. Jedná se o obrovskou chybu, která může mít pro mnohé rostliny včetně tújí fatální následky. Tyto jehličnany totiž potřebují dodávat vláhu takřka celoročně, frekvence musí zůstat zachována až do prvních mrazíků, tedy také v době teplého listopadu, jaký panuje tento rok.

Mohlo by vás zajímat:  Během parného léta osvěží pokožku nejlépe melounová péče. Pleť bude hydratovaná a sametová na dotek
diagonal-ray-light-cupressus-alley-landscape-backdrop
Zdroj obrázku: Freepik

Zálivka pomůže překonat tújím zimu

Jak je známo, mráz vysušuje, proto je nutné vytvořit tújím rezervy ve výhonech pomocí zálivky, aby mohly překonat bez úhony zimu. Po krátké přestávce v prosinci a v lednu pak nastává další čas na zalévání v únoru, kdy se může použít voda z roztátého sněhu, samozřejmě vždy jen při teplotách nad nulou a ideálně za slunečného počasí. V předjaří a v pozdním podzimu se zalévá v brzkých ranních hodinách, aby se během dne voda vstřebala, zvýšená vlhkost v noci může vést k rozvoji různých plísňových chorob.

Mohlo by vás zajímat:  Vypěstujte si vlastní špenát klidně na parapetu. Je nenáročný a ohromně zdravý

Méně často, ale vydatně

V chladném počasí není potřeba zalévat denně, jako je tomu v horkých letních dnech. Vhodnější je snížit četnost, ale dodat naráz větší množství vody, aby se voda dostala do hlubších vrstev a mohl se regenerovat kořenový systém. Vlhkost půdy lze následně zkontrolovat pomocí dřevěné tyčky nebo elektronického půdoměru, který kromě vlhkosti indikuje též pH, které hraje velkou roli v životě tújí. Zalévat je proto vhodné dešťovkou, protože tato voda je kyselejší oproti kohoutkové.

Zdroj: https://myperfectplants.com/blogs/grow-guides/grow-guide-for-thuja-green-giant-arborvitae
Přidat na Seznam.cz