Shovel Pickaxe Scrap Pile Earth Trench Digging Tools

Zahradní nářadí je důležité před uskladněním správně ošetřit

Zahradničení se neobejde bez pomoci nářadí. Díky nářadí netrvá práce na zahrady dlouhé hodiny denně, ale výrazně vám ulehčí práci i čas. S blížící se zimou je potřeba zvýšit pozornost a věnovat se údržbě nářadí. Před zimou všechna nářadí zkontrolujte a zbavte se případných nečistot či rzi pomocí drátěného kartáče. Po skončení čisticí aktivity ošetřete očištěné plochy olejem. Nejlepší variantou je použití oleje ve spreji. Takto ošetřené nářadí vydrží nepoškozené několik měsíců. Nezanedbávejte ani na broušení ostří.

Mohlo by vás zajímat:  Štěrkový pás okolo domu ochrání fasádu a zabrání podmáčení základů

Sekery

Sekera je nářadí, bez kterého se na zahradě neobejdete. Prostřednictvím sekery si chystáte dřevo na topení, upravujte opěrné kůly, zbavujete se nežádoucí vegetace anebo spravujete plot. Ostří se během krátké chvíle ztupí nebo poškodí. Po skončení pracovního úkonu sekerou věnujte zvláštní pozornost na její očistu, následné broušení a namazání olejem. Pro broušení se zde hodí nejvíce brousek.

Nůžky

Nůžky jsou dalším nářadím, které mají svou hodnotu v každé zahradě. Zkontrolujte nožiny, zda se snadno otevírají. Následně přejděte ke kontrole ostří. Vykazují-li známky tuposti nebo nerovného řezu, přejděte k broušení. Pro jejich broušení využijete opět služeb brousku. Brouskem ostří nejen vyhladíte, ale také naostříte. Na závěr aplikujte olej do třecích ploch, několikrát otevřete a zavřete, aby se olej dostal do potřebných částí.

Mohlo by vás zajímat:  Nespavost zaženou kouzelné bylinky. Domácí tinktura nebo nálev příjemně ukolébají
pruner-cut-branch-rose-wooden-board-garden-tools-equipment
Zdroj obrázku: Freepik

Elektrické stroje

Technika s elektrickým motorem je mnohem méně náročná na údržbu. Většinou stačí tyto stroje důkladně umýt a očistit, zkontrolovat a popřípadě dotáhnout šrouby. K čištění používejte pouze určené čisticí přípravky a nechte pořádně proschnout. Některá technika vyžaduje ošetření olejem.

Technika s benzínovým motorem

Postup je ze začátku podobný, jako u elektrických. Oproti elektrickým vás ale čeká více práce. Zkontrolujte lícování jednotlivých materiálů a zkontrolujte rovnou celý přístroj. Nevyhnete se ani čištění či výměny vzduchového filtru.

Nyní se přesuňte k motoru. Nastartujte ho a sledujte otáčky. Pokud je vše v pořádku, vypusťte motorový i mazací olej. Tento proces není nijak nutný, ale doporučuje se tento postup. Přilít můžete také aditivum bránící zamrznutí.

Zdroj: https://www.squiresgardencentres.co.uk/garden_advice/how-to-take-care-of-your-garden-tools-in-winter/
Přidat na Seznam.cz