Hedgehog 548335 1920

Pozvěte na svoji zahradu zvířecí přátele, pomohou v boji proti škůdcům

Škůdci, se kterými většinou bojujete na zahradě pomocí chemických prostředků, mají i své přirozené nepřátele. Stačí, když zjistíte, kteří to jsou, a nalákáte je na svou zahradu. Pak už si příroda poradí sama a budete mít po starostech. 

Ptáci

Mezi ptáky je hned několik přátel vaší zahrady. Kosi a špačci se sice občas pustí do našich ovocných stromů nebo rozryjí záhony, ale jsou také v něčem prospěšní. Z trávníku a záhonů například vyzobávají housenky, které jsou pro ně speciální delikatesou a vaší úrodě se uleví. Nebudete tak muset zasahovat pomocí chemických prostředků a vaše záhonky budou produkovat jen čisté a zdraví nezávadné potraviny.

Mohlo by vás zajímat:  Správná barva oblečení zvýší ochranu před otravným hmyzem
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ptáky můžete přilákat drobným krmítkem nebo jen zasaďte rostliny, jako jsou slunečnice, ze kterých budou vyzobávat semínka. Nesázejte jich ale moc, aby vůbec věnovali pozornost housenkám. 

Hmyz

Čmeláci a včely jsou pro vaši zahradu nejužitečnější. Opylují totiž květiny a mimo to se také živí mšicemi. Stejně tak jsou prospěšné také berušky, které mají stejný jídelníček. Dospělá beruška totiž denně zkonzumuje až šedesát mšic. Užitečná je také zelená kobylka. Vaše zahrada by proto neměla postrádat pylové rostliny, které takový hmyz přilákají. 

Mohlo by vás zajímat:  Na jaře rádi zdobíme i hroby našich blízkých. S několika radami vydrží květiny déle svěží

Další živočichové

Byla by chyba, kdybychom nezmínili žížaly. Na pohled nejsou zrovna nejhezčím tvorem, ale velice dobře ovlivňují úrodnost půdy. Živí se odumřelými listy a pro rostliny pak produkují prospěšná hnojiva, která jsou navíc plně přírodní.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ježek

Nakonec je to také ježek, který je pro vaši zahradu velmi prospěšný. Živí se totiž larvami a hlemýždi. Díky němu zůstane vaše salátová úroda bez postihu. Abyste ho nalákali na svou zahradu, nahromaďte na jedno místo na zahradě listy a větve. Ježek potřebuje skrýš a jakési útočiště, aby se na zahradě cítil dobře. Bude u vás dlouhodobě přebývat a housenkám nebo hlemýžďům můžete dát sbohem. 

Přidat na Seznam.cz