Room 4161931 1920

Alergie nemusí bránit pěstování rostlin doma, stačí vědět, jaké vybrat

Jestli trpíte alergiemi, bude pro vás těžké najít květinu, ze které nebudete kýchat. Jakým rostlinám se vyhnout, a jaké si naopak pořídit, pokud si chcete zvelebit byt? V článku najdete mnoho inspirací. 

I když jste alergičtí, můžete mít doma květiny

Některé druhy totiž pozitivně ovlivňují kvalitu ovzduší, a jsou tak pro alergiky přímo vhodné. Mezi takové patří například Geránium. Čistí a dezinfikuje ovzduší, také produkuje éterické oleje, které prospívají našemu dýchacímu systému. Jestli máte navíc světlý byt, tato rostlina vám dobře poroste.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Eukalyptus je známá rostlina, která chrání dýchací systém. Je náročnější na pěstování, protože potřebuje mnoho světla a také časté zalévání. Další oblíbenou rostlinou je okřídlený květ. Absorbuje formaldehyd a další nebezpečné látky. Jeho pěstování je snadné. 

Mohlo by vás zajímat:  Ženy si oblíbily pěstování kaktusů, zjistily že mohou mít blahodárný vliv na jejich krásu

Další rostlinou, která nebude dráždit dýchací systém, jsou různé druhy palem. Areka nebo chamedorea zlepšují kvalitu vzduchu. Díky palmám budete mít doma také optimální vlhkost. Dracena patří do skupiny rostlin, která čistí vzduch od chemických látek, které negativně ovlivňují zdraví. Tyto rostliny nejsou náročné, doporučují se dokonce pro začínající pěstitele. 

Sukulenty se hodí do ložnice, Hedera je nebezpečná pro domácí mazlíčky

Sukulenty uvolňují kyslík produkovaný během noci, ložnice je proto pro ně ideálním místem. Hedera má pozitivní vliv na ovzduší, ale především pro domácí mazlíčky je jedovatá. Přítomnost této rostliny snižuje množství plísní až o 78,5 % za pouhých 24 hodin. 

Mohlo by vás zajímat:  Epipremnum miluje slunce a vodu. Výhonky s ozdobnými listy mohou dorůst přes 4 metry

A které rostliny byste si rozhodně domů pořizovat neměli, pokud máte alergii? Určitě si nekupujte kapradiny. Při kožní alergii vynechte difenbachii nebo fíkusy. Na některých rostlinách jsou vidět krystaly mléka – alergie způsobuje latex.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mít rostliny v bytě znamená, že se bude více prášit. Pokud máte alergii na prach nebo jste na něj citlivější, dávejte si pozor na strukturu a tvar listu květiny, kterou si chcete pořídit. Nekupujte rostliny, které mají chlupaté listy, ty se obtížně čistí. Velké listy můžete omýt měkkou vodou s několika kapkami citronu. V případě menších rostlin je můžete položit do vany a osprchovat je. 

Mohlo by vás zajímat:  Také bylinky koupené v supermarketu mohou vydržet a růst po celý rok

Důležitou součástí květin je kvalitní substrát. Půda by měla být dobře odvodněná. Jestli trpíte kožními alergiemi, raději při manipulaci s květinami vždy noste rukavice. 

Přidat na Seznam.cz