Coffee 2124970 1920

Po vypití lahodného nápoje kávu ještě uvítá každá zahrada

Kávu není třeba dlouze představovat. Je to velmi oblíbený nápoj, který je pro některé jedince něco jako energetický nakopávač, pro jiné znamená relax a chvíli pohody. Kávu známe v mnoha různých variacích. Není jen pitím, je to také tajná ingredience různých receptů od zákusků a moučníků až po mýdla.  Ale ne každý ví, že odpad při vaření kávy lze zužitkovat i na zahradě. 

Káva jako přírodní hnojivo

Kofein nestimuluje jen lidi, ale také rostliny. V kávové sedlině (nebo chcete-li v lógru), která zbude z přípravy lahodné kávy, je totiž značné množství dusíku a mimo jiné i další minerální prvky, jako jsou například hořčík a fosfor. Kávu můžete také používat k okyselení příliš zásadité, vápenaté půdy, kterou nemilují pěnišníky, lesní dřeviny a ani třeba hortenzie nebo borůvky. Zkrátka všechny rostliny, které nesnášejí zásaditou půdu. Kávová sedlina má ještě jednu dobrou vlastnost, po vmísení do zeminy ji provzdušní. Výživný přípravek pro zahradní rostliny připravíte snadno.

  • Kávovou sedlinu (zhruba 1 hrnek na čaj) přidejte do 10 l vody.
  • Nechte působit (káva zvětší svůj objem).
  • Zalévejte rostliny jednou za 1–2 týdny.
Mohlo by vás zajímat:  Mrkvová dieta přiblíží vysněnou váhu zase o něco blíž. Během chvíle můžete shodit několik kilogramů
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Při hnojení domácích květin si připravovanou dávku úměrně snižte. Kávovou sedlinu můžete zapravit také do kompostu nebo rovnou do zeminy. Jen pozor, zejména při mísení se zemí, vždy použijte kávu dobře rozmělněnou a vysušenou, aby vám v půdě neplesnivěla. Osvědčeným způsobem je také přidání k rostlinám pod mulčovací kůru, aby vítr sedlinu neroznesl po celé zahradě. 

Kávou proti škůdcům

To, co někomu voní a nabudí ho, tomu se jiný vyhýbá. Aroma kávy lidé milují, ale naopak třeba slimáky, roztoče, pavouky nebo mšice tato vůně prý odpuzuje.  Za vyzkoušení nic nedáte. V místě nežádoucího výskytu těchto škůdců rozsypte kávovou sedlinu, měli by se jí vyhnout.

Mohlo by vás zajímat:  "Rohlík ani chleba vám neprodám, musíte mít objednáno předem," zarazila mě prodavačka vesnického krámku
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak si připravit kávový zahradní přípravek

Kávovou sedlinu z turecké kávy nebo třeba z přístroje na espreso rozprostřete na pečící papír na plech a dejte sušit do trouby. Použijte jen nízkou teplotu, využít můžete i rozpálenou troubu po pečení. Usušenou kávu skladujte v plastovém uzavíratelném boxu, jaký třeba mají děti na své hračky. Tak budete mít potřebné množství vždy při ruce a ještě si nádherně provoníte svůj domov nebo skladovací místnost.

Přidat na Seznam.cz