Mini Zahradka1

Do lesa už nemusíte jenom jezdit. Vypěstujte si svůj vlastní ve sklenici

Mnoho lidí miluje les. Je tam čerstvý vzduch, a pokud se vydáme do lesa s rodinou, vyplaví se nám v těle endorfiny a budeme se cítit mnohem šťastnějším, tím pádem jednoduše upevníme rodinné vztahy. Ovšem ne každý má čas či možnost navštěvovat les, ale je možné si takový „lesík“ vypěstovat doma ve sklenici. Jedná se o nádhernou dekoraci, ale také absolutně bezkonkurenční dárek pro blízkého či kamaráda. Nevyžaduje žádnou extra péči. Na druhou stranu bude dokonalou ozdobou interiéru.

Mohlo by vás zajímat:  Nenechte si zničit úrodu nenasytnými slimáky. Tu nejúčinnější zbraň máte přímo po ruce
Zdroj obrázku: Freepik

Prostředí

Les ve sklenici je dokonalá dekorace, která vytváří rostlinné mikroklima. Uzavřením sklenice – ovšem ne úplným – způsobíte konstantní vlhkost uvnitř nádoby ze skla a vzniklá vláha bude udržovat zeminu a jiné rostliny vlhké a při životě. Jednou za den je ideální otevřít víko skleněné nádoby alespoň na čtvrt hodiny, aby se její vnitřní teplota pohybovala přibližně stejně jako ta v našem bytě.

Potřeba světla

Aby fotosyntéza probíhala správně, je třeba rostlinám poskytnout světlo, ne ostré, ale mírně rozptýlené. Nejideálnější tedy bude, pokud sklenici postavíte do místnosti na západní či severní straně. Na jižní parapet mini les neumísťujte. Také by neměl stát v blízkosti ústředního topení, krbu a jiného zdroje tepla.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené pečivo může být pro tělo pohroma. Těmto druhům se raději vyhněte
Zdroj obrázku: Freepik

Poskytněte mu páru

Tvorba vlhkosti a páry uvnitř nádoby je přirozeným jevem – je to důkaz, že jsou rostliny ve správných podmínkách a dobře rostou. Pokud je již dlouho nádoba takzvaně zapařená a vy nevidíte dovnitř, otevřete víko přibližně na patnáct minut a nechte vlhkost uniknout. Někdy je také třeba mini lesu poskytnout zálivku. To ovšem bývá zpravidla tak třikrát do roka. A to tehdy, až uvidíte, že se na sklenici nevytváří žádná vlhkost. Tehdy les zalijte, ale ne příliš, aby nezačal hnít.

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/terrarium-your-miniature-garden-how-to-make-a-terrarium.html
Přidat na Seznam.cz