Kdoule1

Poznejte kdouli: toto podzimní ovoce chrání před nachlazením a zbaví tělo toxinů

Z kdoule si můžete udělat spoustu zásob nejen na zimu. Šťáva, tinktura, džem nebo dorty jsou oblíbené způsoby využití tohoto ovoce plného vitaminů. Jaké vlastnosti kdoule má a proč se hodí zvláště v období, kdy je zvýšený výskyt chřipky nebo nachlazení?

Kdoule je strom, který roste hlavně v Asii, ale najdete ho také v Evropě

Poznáte ho podle oválných a tmavě zelených listů. Keř kvete od května až do začátku srpna a z jeho pupenů vyráží růžové nebo bílé květy. Ovoce připomíná jablko nebo hrušku, dozrává až v říjnu. Utrhnout by se mělo, když je ještě zelené, v domácích podmínkách následně zežloutne a je vhodné ke konzumaci a dalšímu skladování.

Mohlo by vás zajímat:  Místo kompotů a dezertů raději unikátní třešňová tinktura. S mnoha zdravotními problémy zatočí během chvíle
Zdroj obrázku: Freepik

Kdoule je ovoce bohaté na vitamin C a také další minerální prvky, jako je fosfor, hořčík, draslík nebo železo. Zlepšuje tak imunitu a chrání tělo před infekcemi. Lidé, kteří často trpí na nachlazení nebo snadno dostanou chřipku, by proto měli sáhnout po konzervách kdoule. Léčí například kašel, kdoule můžete přidat také do oblíbeného čaje.

V dužině kdoule najdete pektiny, které tělo zbaví toxinů

Kdoule v kombinaci s medem dokáže s tělem hotové zázraky. Můžete ji použít také jako první pomoc k hojení ran nebo zklidnění podrážděné kůže. Ovocná jadérka fungují dobře v případě, že máte zažívací problémy nebo reflux. V dužině ovoce najdete pektiny, díky kterým se tělo zbaví toxinů a dalších látek, které pro něj nejsou vhodné. A jak si připravit kdoulovou šťávu?

Mohlo by vás zajímat:  Jablka předcházejí obávané chorobě: k tomuto překvapivému závěru došli němečtí vědci
Zdroj obrázku: Freepik

Připravte si kilogram kdoulí a 1,2 kilogramu cukru. Ovoce umyjte a vyřízněte jadérka. Nakrájejte ho nadrobno, dejte do misky, zasypte cukrem a zakryjte. Budete muset počkat asi týden, než bude proces hotový. Několikrát denně je nutné suroviny promíchat. Až cukr nebude vidět a objeví se šťáva, můžete tekutinu přelít přes síto do lahví. Skladujte na chladném místě, a vždy když se objeví první příznaky chřipky, můžete si šťávu dopřát.

Zdroj: https://www.britannica.com/plant/quince
Přidat na Seznam.cz