Rozinky1

Mlsání bez výčitek: rozinky nejen zaženou chuť na sladké, jsou také velmi zdravé

Rozinky buď milujete, nebo nenávidíte. Jsou pochoutkou, která je známá již po staletí. Mohou být doplňkem mnoha jídel, ale hodí se také jako rychlá a chutná svačinka. Proč si je pravidelně dopřávat a jaký vliv mohou mít na naše tělo?

Ne každý je má rád, ale jsou plné vitaminů

I když ne každý má rád rozinky, jsou známé tím, že jsou plné různých vitaminů. Neměli by tedy chybět v žádné spíži, jsou chutné, zdravé a tělu prospěšné. Mohou změnit chuť pokrmů, nejčastěji se u nás přidávají do pečeného štrúdlu, společně se skořicí, ořechy nebo jablky. Zajímavostí je, že neexistuje pouze jeden druh rozinky, ale je jich mnoho a liší se tím, že každý jinak chutná i vypadá.

Mohlo by vás zajímat:  Houby shiitake patří mezi významné zdroje vitamínu D, mědi a vzácných aminokyselin
Zdroj obrázku: Freepik

Záleží na tom, jak se daný druh usuší. Rozinky jsou plné vitaminu B6, také obsahují železo, fosfor, draslík nebo jód. Díky nim se budete cítit méně unavení. Mohou být zdravější alternativou ke kalorickým jídlům nebo sladkostem, mají pozitivní účinky také na naši imunitu. Díky obsahu jódu podporují funkci štítné žlázy. Hodí se pro osoby, které mají vysoký krevní tlak. Rozhodně byste jim měli dát šanci, protože jejich vlastnosti jsou tělu prospěšné a nezkazíte jimi ani zdravý životní styl.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny doma i na zahradě mohou představovat riziko pro kočičí mazlíčky

Rozinky jsou dobrou alternativou ke sladkostem, nekazí se z nich zuby

Bylo již několikrát prokázáno, že rozinky nezpůsobují zubní kazy, jak si mnoho lidí mylně myslelo. Obsahují látky, které naopak mají podíl na ničení škodlivých bakterií, které kazy způsobují. A jak poznat kvalitní rozinky? Ty, které jsou světlejší, nebudou tou nejlepší volbou, protože obsahují oxid siřičitý, který má negativní vliv na alergiky a zároveň snižuje kvalitu rozinek.

Zdroj obrázku: Freepik

Nikdy je nepodávejte psům, pro které jsou velmi jedovaté. Může dojít k poškození ledvin, fatální následky může mít také požití u koček. U dětí je zase jiný problém – většina z nich do jednoho a půl roku věku nedokáže rozinky rozžvýkat, proto jsou pro ně nevhodné.

Zdroj: https://www.healthifyme.com/blog/12-rich-benefits-of-raisins-nutritional-facts-and-healthy-recipes/
Přidat na Seznam.cz