Citrusy1

Oblíbené i méně známé citrusy mají jedno společné: skvělý účinek na lidské zdraví

Vůně citrusů je spjata hlavně s Vánocemi. Jsou považované za nejlepší zdroj nejen vitaminu C, ale také dalších prvků, které jsou důležité pro naše tělo. Je to ideální přírodní lék nejen na nachlazení. Některé potraviny ale nabízejí o něco více množství vitaminu C, například černý rybíz nebo petržel.

Citrusy mají spoustu dalších výhod

Citrusy mají velmi málo kalorií, a hodí se tak do redukčního režimu. Obsahují také flavonoidy, které ochrání tělo před srdečními potížemi, zabrání také útokům virů a bakterií. Citrusy jsou sice kyselé, ale i tak působí alkalicky. Citrusy dokonce můžete jíst i s bílou vnitřní slupkou, protože je plná vlákniny, která mnoha lidem chybí.

Mohlo by vás zajímat:  Vypěstovat oblíbený angrešt není těžké. Domácí džem z tohoto ovoce je opravdová lahůdka
Zdroj obrázku: Freepik

Vláknina podporuje hubnutí a pomáhá střevům správně fungovat. Před jídlem vždy citrusy pečlivě umyjte. Jako další možnost je citrusy opařit a poté pomocí štětce odstranit nečistoty z kůry. Můžete je ponořit do vody, přidat kyselinu citronovou a nechat je 2–3 minuty namočené. Poté je dejte do vody s octem. Existuje několik druhů citrusů, které jsou v našich končinách známé.

Některé druhy patří mezi exotické a budete je těžko shánět

Grapefruity si u nás našly své oblíbence. Mají nízký glykemický index, hodí se pro diabetiky. Toto ovoce ale mění účinnost léků, proto jestli nějaké berete, dejte si grep hodinu nebo dvě před jejich užitím. Pomeranče jsou u nás velmi populární. Hodí se pro ty, kteří mají často špatnou náladu. Jsou plné kyseliny listové, které má pozitivní vliv nejen na pokožku, ale také na nervy.

Mohlo by vás zajímat:  Rybízové keře ohrožuje během roku hned několik nemocí. Zničit mohou i celou úrodu
Zdroj obrázku: Freepik

Méně známý je například kumquat. Má tenkou kůru a obsahuje mnoho draslíku. Nejdříve ho nakrájejte, odstraňte semínka, nalijte vodu, přidejte sklenici cukru a poté asi 50 minut vařte. Následně dejte do sklenic a takto připravené citrusy si můžete přidat do čaje nebo obyčejné vody. Limetky jsou oblíbené jako doplněk k různým koktejlům. Můžete si ji ráno vymačkat do vody, nastartuje metabolismus a reguluje hladinu cukru v krvi.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/citrus-fruit-benefits
Přidat na Seznam.cz