Field Corn Aphids Leaves Parasites Pests Selective Focus

Postřik z kravského mléka eliminuje mšice na zahradě i doma na parapetu

Péče o rostliny je pro mnohé z nás terapeutickou záležitostí. Avšak i přes naši bedlivou péči se můžeme setkat s problémy jako jsou mšice, které dokážou rostliny poškodit. Jaký je nejlepší způsob, jak s nimi zatočit?

Představení nepřítele: Mšice

Mšice patří mezi nejobávanější parazity rostlin. Jedná se o malé polokřídlé hmyzí potvůrky, které se živí tím, že sají šťávu z rostlin. Existuje bezpočet druhů mšic, a několik z nich je běžných právě v Evropě. Rozpoznat je můžeme podle jejich malé velikosti (4-6mm) a barvy, která se pohybuje od zelené po světle hnědou.

Mohlo by vás zajímat:  Šťávu z červené řepy můžeme na jídelníček zařadit pravidelně

Díky své schopnosti rychlého rozmnožování se mšice mohou stát velkým problémem. Měli bychom mít na paměti, že mšice mají různé hostitele – některé rostliny používají k přezimování a jiné k rozmnožování.

Zdroj obrázku: Freepik

Strategie boje proti mšicím

Pokud zjistíme, že naše rostliny jsou napadeny mšicemi, obvykle je to při bližším prohlédnutí rostlin. Tito škůdci se často schovávají na spodních stranách listů či na stoncích. Ačkoliv existuje mnoho komerčních postřiků, které můžete zakoupit, může být skvělou a ekologickou alternativou běžně dostupné mléko.

Mohlo by vás zajímat:  S chytrou domácí meteostanicí Netatmo je zahradničení snadné

Proč mléko?

Mléko obsahuje složky, které mšice opravdu nesnášejí. Hlavní výhodou mléka je, že je levné, přirozené a naprosto neškodné pro rostliny. Je účinné a dokáže rychle odstrašit mšice. A hlavně, každý z nás ho má samozřejmě doma. Stačí otevřít lednici.

Dalším benefitem mléka je fakt, že se nejedná o žádnou chemii, ale čistě přírodní tekutina. Pro naše účely pochopitelně není nutné kupovat bio či farmářská mléka, úplně postačí obyčejné krabicové supermarketové balení.

Aplikace je snadná

Odtučněné mléko je ideální volbou. Bude se dobře rozstřikovat a stojí nejméně. Stačí jej nalít do rozprašovače a postříkat napadené rostliny. Pro maximální efektivitu doporučuji postřik opakovat každé dva dny, dokud se rostliny úplně nezbaví mšic. Za pár dní by měl být problém vyřešen.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/how-to/aphids.html
Přidat na Seznam.cz