Bird House Tree

Dobře vybrané krmivo pomůže ptákům na zahradě přežít dlouhou zimu

Mnoho lidí chce v zimních měsících pomoci ptákům, kteří neodletěli do teplých krajin. Nejde jen o to, abyste jim dali nějaké jídlo ven. Musíte myslet na pár základních pravidel. Jedině tak ptákům doopravdy pomůžete a neublížíte jim. Jestli chcete ptákům dopřát něco dobrého po celý rok, můžete zvolit sušený hmyz. Obsahuje totiž hodně bílkovin a vitamínů. Co jim dát v zimě?

Hlídejte předpověď počasí

Teplé zimy v posledních letech nebyly v Čechách žádnou výjimkou. Během takového období byste ptákům nic dávat neměli. Jakmile přijdou velké mrazy, můžete zasáhnout. V té době totiž ptáci doopravdy potřebují potravu a vodu. V teple se může stát, že jim spíš ublížíte. Dojde totiž k tomu, že ptáci mají příliš mnoho potravy a potom jim bude špatně. Za nepříznivého počasí jim připravte potravu na dobré místo, aby se k ní dostali, a zároveň na místo, kde je nebude ohrožovat například pes.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhodit použitý čaj je ten nejhorší nápad. Nejen v domácnosti najde skvělá využití
Zdroj obrázku: Freepik

Na tohle vždy dávejte pozor

Krmítko si můžete koupit nebo si ho vyrobit. Jednou možností je závěsné krmítko nebo varianta na noze, kterou zapíchnete do země. Vždy musíte myslet na to, aby do krmítka nepršelo a nedostala se k němu další zvířata. V panelovém nebo bytovém domě máte vyhráno. Stačí, když krmítko umístíte na parapet nebo balkon. Místo vybírejte velmi opatrně. Nedávejte do krmítka jen jídlo, i když to hodně lidí dělá. Během tuhé zimy potřebují také vodu.

Mohlo by vás zajímat:  Když muškáty trucují a nechtějí kvést, přichází na pomoc známý plevel. Balkon bude obsypaný květy

Jaké krmivo zvolit pro ptáky v zimě?

Na výběr máte obrovské množství variant. V obchodech najdete speciální směsi pro ptáky. Zakoupit můžete také ořechy, pšenici, proso, kukuřici, ovesné vločky, jablka nebo strouhanou mrkev. Skvěle fungují také šípky, jeřabiny nebo rozinky. Je pouze na vás, jakou rozmanitost poskytnete svým malým návštěvníkům. Pitný režim je stejně důležitý. Nejlepší je, když do krmítka umístíte více druhů potravy a necháte jednotlivé druhy ptáků, aby si vybrali podle své chuti.

Zdroj: https://www.humanesociety.org/resources/feeding-birds-your-backyard
Přidat na Seznam.cz