Red Chili Pepper

Postřik z chilli papriček zlikviduje mšice i jiné škůdce

Každý zahradník či pěstitel zná ten pocit zmaru, kdy se po dlouhých týdnech péče o rostlinky konečně objeví hmatatelné výsledky, ať už jde o poupata budoucích nádherných a omamně vonících květů, nebo o sladké ovoce či zeleninu, a najednou vše překazí invaze mšic nebo jiného hmyzu. Právě mšice jsou v našich podmínkách podobně nenasytné jako příslovečné kobylky. Navíc je velká šance, že si jich nevšimnete, dokud nebude pozdě. Jakmile je totiž na svých rostlinkách spatříte, pravděpodobně už jich na zahradě nebo ve skleníku máte celou kolonii. A zatočit s nimi nebývá nic jednoduchého.

Mohlo by vás zajímat:  Mouchy odpudí vůně některých bylin. Budou se držet dál od zahrady i domova

Jedovaté insekticidy

V drogeriích a potřebách pro zahrádkáře pochopitelně můžete koupit některý z průmyslově vyráběných postřiků, který mšice skutečně po nějakém čase dokáže zlikvidovat. Ale ty účinné jsou poměrně nebezpečné jedy, kterými pochopitelně nechcete ošetřovat třeba domácí zeleninu. A ty méně účinné jsou sice šetrnější, ale dávají mšicím spoustu času, aby mohly dokonat své dílo zkázy. A tak je lepší sáhnout po levné, účinné a ještě navíc šetrné variantě obrany proti mšicím.

Zdroj obrázku: Freepik

Sprej z pálivých papriček

Je to až překvapivě jednoduché, nejen mšic vás zbaví obyčejné chilli, lépe řečeno kajenský pepř. Stačí vzít několik sušených papriček, zhruba tolik, kolik se vejde na polévkovou lžíci, rozdrtit je najemno a rozmíchat v půl litru převařené vody. Roztok pak nechte na nějakém stinném místě dva dny louhovat a můžete jej využít. Před postřikem je ale dobré roztok naředit v poměru dvacet ku jedné.

Mohlo by vás zajímat:  Ochraňte všechny rostliny jediným přípravkem. Škůdci se vašemu domovu i zahradě obloukem vyhnou

Proč papričky fungují?

Spousta rostlin si během evoluce vypěstovala přirozené ochranné mechanismy, které jsou mimo jiné účinné proti škůdcům. A stejně jako celá řada jiného oblíbeného koření také chilli papričky jsou spolehlivým repelentem nejen proti mšicím, ale také proti slimákům a hlemýžďům, mravencům i mnoha dalším nevítaným hostům na vaší zahrádce.

Zdroj: https://www.tasteofhome.com/article/hot-pepper-spray-for-plants/
Přidat na Seznam.cz