Gardener Mowing Lawn Landscape Design Green Grass Background

Hraboši jsou pohromou každé zahrady. Ochraňte svou úrodu před jejich invazí včas

Hraboši patří mezi hlodavce, kteří velmi často okupují naše zahrady, a tím pádem ohrožují naši úrodu a ničí rostliny. Hraboše bude velmi těžké ze zahrady vyhnat, potřebovat k tomu budete nejen koupené prostředky, ale nejdříve můžete zkusit domácí metody pomocí surovin, které najdete doma.

Hraboš je malý, ale dokáže způsobit veliké škody

Hraboš žije nejčastěji na loukách, v lesích nebo pustinách. Vidět ho ale můžete také na zahradách, zvlášť v období, kdy nemůže sehnat potravu a na zahradách jsou úrody ovoce nebo zeleniny. Jsou nenápadní, protože jejich tělo je velké kolem 15 centimetrů a snadno se schovají do svých chodeb a tunelů. Škodit můžou po celý rok, protože se neukládají k zimnímu spánku.

Mohlo by vás zajímat:  Proti lalokonoscům působí efektivně určité vůně nebo speciální postřik

Hraboši jsou aktivní především večer a v noci, ale jak poznat, že zrovna vyšel z tunelu a chystá se ničit úrodu? Jejich chodbičky jsou mělké, proto je snadno poznáte. Nestaví si totiž hromádky jako krtek. Pokud vidíte, že máte zničené rostliny, raději se podívejte po zahradě, jestli nenajdete mělké tunely – to je známka, že máte hraboše na zahradě.

Zdroj obrázku: Freepik

Můžete na zahradu vypustit kočky

Jestli zjistíte, že máte hraboše na zahradě, můžete je vypudit hned několika způsoby. Mohou napáchat velké škody nejen na rostlinách, ale hlavně na zahradě jako takové, protože jejich chodby a tunely budou mít i několik desítek metrů. Rostliny mohou trpět nedostatkem vody, a tím pádem častěji uvadat, kořeny se poškodí. Hraboši jsou plachá zvířata, takže je můžete vyplašit například skleněnými lahvemi, do kterých bude foukat vítr.

Mohlo by vás zajímat:  Nebezpečná klíšťata číhají nejen v lese. Chraňte se před nimi a všímejte si příznaků

Hraboše vyženou také domácí zvířata. Jsou citliví na pachy, proto můžete v jejich okolí pohodit několik stroužků česneku. V zahradnických obchodech pak najdete speciální prostředky, které hraboše vyženou ze zahrad. Jestli na své zahradě hraboše nechcete, udržujte ji v pořádku a pravidelně ji sekejte, aby tráva nebyla moc vysoká.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-voles-in-your-yard-and-garden/
Přidat na Seznam.cz