Indoor Flowers Wooden Background Beautiful Geraniums Pots

Začátek podzimu je vhodný pro množení pelargonií

Blížící se podzim je ideálním časem pro rozmnožování pelargonií. Jde o svěží a dlouho kvetoucí květiny, které ozdobí balkony a terasy. Provedeme-li reprodukci rostliny ještě před prvním mrazem, nové exempláře na jaře už budou vyvinuty a budou krásně kvést.

Něco o pelargoniích

Název květiny je odvozen z řeckého slova pelargos, což znamená čáp. To odkazuje na květy, které připomínají tvarem zobák čápa. Zajímavostí je, že květy pelargonie samy o sobě nevydávají vůni, protože aroma vychází z celé rostliny. Pelargonie je rostlina, která má ráda slunečné i částečně stinné polohy. Půda, ve které je vysazena, by měla mít neutrální reakci.

Mohlo by vás zajímat:  Vratič obecný uleví od revmatických bolestí a odežene dotěrný hmyz

Období kvetení muškátů je od května do prvního mrazu, kdy v důsledku mrazu květy odumírají. Sazenice pelargonie se odebírají dvakrát ročně. Prvním momentem pro přípravu sazenic je období od poloviny února do poloviny března. Dalším vhodným časem je začátek podzimu. Vhodný čas je, dokud teplota neklesne pod 10 stupňů. Proto je-li vhodné počasí, reprodukci můžete provést i v listopadu.

Zdroj obrázku: Freepik

Podzimní péče

Rozmnožování pelargonií na podzim není nic složitého a umožňuje nám získat nové řízky z rostliny, které nás potěší krásnými květy už v příští sezóně. Jako první byste si měli vybrat přírůstky rostlin. Vyberte si ty, které jsou zdravé a dlouhé asi 10 cm. Přírůstky odřízněte ostrým nožem. Oříznutá sazenice by měla mít alespoň čtyři patra listů. Sazenici očistěte jemným odlupováním květů, pupenů a spodních listů.

Mohlo by vás zajímat:  Balkonové rostliny podle světové strany. Některé milují neustálé slunce, jiným se daří ve stínu

Vytvořte v květináči se substrátem malý otvor. Do otvoru vložte sazenici co nejhlouběji. Po umístění sazenice jemně stiskněte půdu. Sazenici poprvé zalijte a pak zálivku pravidelně opakujte. Pelargonie nemají rády příliš hojné a jednorázové zalévání. Pokud je teplota stále nad 10 stupni Celsia, můžete sazenici umístit ven. Je-li nižší, dejte ji na parapet. V březnu sazenice přihnojte. Začátkem května můžete rostlinu otužovat a po skončení nočních mrazů ji lze přesunout na stálé místo v zahradě.

Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/flowers/propagate-geranium-cuttings/
Přidat na Seznam.cz