Igniting Fire Forest Camping

„Pokud ten oheň okamžitě neuhasíte, volám na vás hasiče a policii,“ okřikl jsem důchodce pálícího listí

Nepochopím, jak někoho může napadnout zapálit hromadu shrabaného listí. Nejenom, že takový člověk dýmem obtěžuje okolí a škodí přírodě. Také riskuje, že se oheň rozšíří a to už bude pořádná šlamastika. Bohužel, ve svém okolí jednoho takového hazardéra mám.

Konečně je po podzimu. V tomto období každý zahrádkář „miloval“ tu nekonečnou „zábavu“, kterou bylo hrabání listí. Když máte, jako já, velkou zahradu a kolem spoustu stromů, dostanete se do kondice rychleji než když se snažíte za to zaplatit v posilovně. Prostě každý den musíte vzít hrábě a na několik desítek minut dělat stále stejnou práci, na jejímž konci zdobí vaši zahradu několik kupek listí. Jenže v naší zahrádkářské kolonii je pár lidí, co si s tím hrabaným listím nevědí rady, nebo si prostě dělají, co chtějí.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat orchideje doma

Poslední podzimní dny už bylo listí vlhké, těžké, a když jsem měl konečně hromadu připravenou k odklizení, ucítil jsem v nozdrách ten všudypřítomný smrad. Kouř stoupal ze zahrady mého souseda, pana Nováka, co má pozemek o kus dál. Je to důchodce, který s ostatními moc nevychází, na všechno má názor a myslí si, že má vždy jenom pravdu. Jdu se k jeho zahradě podívat, jestli mu tam něco nehoří, a co nevidím. Na zahradě má doutnající hromadu listí, u té sedí s lahváčem v ruce a čeká, až to shoří.

Mohlo by vás zajímat:  Díky novému osetí se trávník po zimě znovu probudí v hustý zelený koberec

Nejsem ten typ, co chce vyhledávat konflikty, ale tady to nešlo jinak. To bylo něco, co nemůžu přejít mlčením. Šel jsem k němu. „Pane Novák, tohle musíte ihned uhasit,“ volal jsem přes dým, který mi štípal v očích. On na to, že si užívá klidu a piva a že má vše pod kontrolou. Ale já jsem to viděl jinak. „Když to neuděláte, zavolám policii a hasiče,“ řekl jsem rázně. Nechtěl jsem být ten zlý, ale co když se oheň rozšíří?

Mohlo by vás zajímat:  Když vás přepadne chuť na sladké, dejte si červenou řepu! Tělo vám určitě poděkuje

Pan Novák na mě pohlédl s tím svým „a co mi můžeš udělat“ výrazem a dal si dalšího lahváče. Ale já byl rozhodnutý. Bezpečnost a zdraví celé kolonie měly přednost před jeho pivním klidem. Nakonec to uhasil, ale kdyby ne, opravdu bych volal. Být to někdo normální, klidně se nabídku že to dám k sobě na kompost, nebo odvezu do popelnice či sběrného dvora, ale co s tím udělá senior Novák, to je mi úplně jedno. Hlavně, že už to nepálí.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek
Přidat na Seznam.cz