Igniting Fire Forest Camping

„Pokud ten oheň okamžitě neuhasíte, volám na vás hasiče a policii,“ okřikl jsem důchodce pálícího listí

Nepochopím, jak někoho může napadnout zapálit hromadu shrabaného listí. Nejenom, že takový člověk dýmem obtěžuje okolí a škodí přírodě. Také riskuje, že se oheň rozšíří a to už bude pořádná šlamastika. Bohužel, ve svém okolí jednoho takového hazardéra mám.

Konečně je po podzimu. V tomto období každý zahrádkář „miloval“ tu nekonečnou „zábavu“, kterou bylo hrabání listí. Když máte, jako já, velkou zahradu a kolem spoustu stromů, dostanete se do kondice rychleji než když se snažíte za to zaplatit v posilovně. Prostě každý den musíte vzít hrábě a na několik desítek minut dělat stále stejnou práci, na jejímž konci zdobí vaši zahradu několik kupek listí. Jenže v naší zahrádkářské kolonii je pár lidí, co si s tím hrabaným listím nevědí rady, nebo si prostě dělají, co chtějí.

Mohlo by vás zajímat:  Příliš sladký život přináší i mnoho hořkosti. Přemíra cukru vede k náladovosti a vážným chorobám

Poslední podzimní dny už bylo listí vlhké, těžké, a když jsem měl konečně hromadu připravenou k odklizení, ucítil jsem v nozdrách ten všudypřítomný smrad. Kouř stoupal ze zahrady mého souseda, pana Nováka, co má pozemek o kus dál. Je to důchodce, který s ostatními moc nevychází, na všechno má názor a myslí si, že má vždy jenom pravdu. Jdu se k jeho zahradě podívat, jestli mu tam něco nehoří, a co nevidím. Na zahradě má doutnající hromadu listí, u té sedí s lahváčem v ruce a čeká, až to shoří.

Mohlo by vás zajímat:  Stačí trocha betonu, igelitové pytle a vznikne dokonalý zahradní chodníček, který by od firem stál majlant

Nejsem ten typ, co chce vyhledávat konflikty, ale tady to nešlo jinak. To bylo něco, co nemůžu přejít mlčením. Šel jsem k němu. „Pane Novák, tohle musíte ihned uhasit,“ volal jsem přes dým, který mi štípal v očích. On na to, že si užívá klidu a piva a že má vše pod kontrolou. Ale já jsem to viděl jinak. „Když to neuděláte, zavolám policii a hasiče,“ řekl jsem rázně. Nechtěl jsem být ten zlý, ale co když se oheň rozšíří?

Mohlo by vás zajímat:  Vavřínový list navrátí krásu každým vlasům, příprava domácího balzámu je jednoduchá

Pan Novák na mě pohlédl s tím svým „a co mi můžeš udělat“ výrazem a dal si dalšího lahváče. Ale já byl rozhodnutý. Bezpečnost a zdraví celé kolonie měly přednost před jeho pivním klidem. Nakonec to uhasil, ale kdyby ne, opravdu bych volal. Být to někdo normální, klidně se nabídku že to dám k sobě na kompost, nebo odvezu do popelnice či sběrného dvora, ale co s tím udělá senior Novák, to je mi úplně jedno. Hlavně, že už to nepálí.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek
Přidat na Seznam.cz