Po vypití kávy potřebujeme většinou rovnou na toaletu. Vědci mají pro tento jev zajímavé vysvětlení

Milujete kávu? Dodává vám dostatek energie při náročném dni a také si užíváte její jedinečnou chuť a aroma? Káva má mnoho výhod a patří mezi jeden z nejoblíbenějších nápojů na světe. Někteří lidé si také možná všimli, že po vypití kávy mají často nutkání jít na toaletu. Vědci dokonce tento proces zkoumali a my vám teď přinášíme vysvětlení.

Proč po vypití kávy musíme na toaletu?

Vědci dlouhou dobu na toto téma žádné studie neprováděli. Ale s postupem času, kdy se lidé o toto téma stále více zajímali, vypracovali studii. Na základě ní zjistili, že šálek kávy je při vylučování užitečnější než dlouho uznávaná sklenice teplé vody. Dle studie nezáleží na obsahu kofeinu v kávovém nápoji, peristaltiku střev rozhýbou naprosto jiné sloučeniny obsažené v kávě. Je zde řeč o ne přesně specifikovaných látkách v kávě, které mají vliv na funkci trávicí soustavy. Už sliznice samotného žaludku reaguje na příjem kávy a může spustit nervový systém, ba dokonce i hormonální reakci. Tyto procesy pak stimulují tlusté střevo.

Mohlo by vás zajímat:  Třešňová tinktura zvládne nahradit i léky plné chemie, správně skladovaná vydrží doma roky
Zdroj obrázku: Freepik

Káva a gastrin

Také na hormon gastrin má káva dle vědců velký vliv. Jedná se o gastrointestinální hormon, který je primární stimulátor sekrece kyseliny chlorovodíkové a pepsinogenu. Pepsinogen je v těle velmi důležitý při trávení bílkovin a kyselina chlorovodíková se zase aktivně podílí na celkovém trávení pokrmů. Pitím kávy tedy ovlivňujeme spouštění gastrinu, a ovlivňujeme tak proces trávení z více stran.

Káva s mlékem, či bez

Pokud byste rádi vyzkoušeli projímavé účinky kávy, je zde otázka, zda ovlivňuje tyto procesy obsah mléka v kávě. Dle vědců z britské nemocnice Royal Hallamshire Hospital je jasné, že obsah smetany nebo mléka v kávě tyto účinky v žádném případě neovlivňuje. Dopřejte si tedy kávu dle své chuti. S mlékem, šlehačkou nebo jako letní velmi oblíbenou ledovou kávu se zmrzlinou.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/why-does-coffee-make-you-poop#TOC_TITLE_HDR_4
Přidat na Seznam.cz