White Coffee Cup Roasted Coffee Beans Around

Po vypití kávy potřebujeme většinou rovnou na toaletu. Vědci mají pro tento jev zajímavé vysvětlení

Milujete kávu? Dodává vám dostatek energie při náročném dni a také si užíváte její jedinečnou chuť a aroma? Káva má mnoho výhod a patří mezi jeden z nejoblíbenějších nápojů na světe. Někteří lidé si také možná všimli, že po vypití kávy mají často nutkání jít na toaletu. Vědci dokonce tento proces zkoumali a my vám teď přinášíme vysvětlení.

Proč po vypití kávy musíme na toaletu?

Vědci dlouhou dobu na toto téma žádné studie neprováděli. Ale s postupem času, kdy se lidé o toto téma stále více zajímali, vypracovali studii. Na základě ní zjistili, že šálek kávy je při vylučování užitečnější než dlouho uznávaná sklenice teplé vody. Dle studie nezáleží na obsahu kofeinu v kávovém nápoji, peristaltiku střev rozhýbou naprosto jiné sloučeniny obsažené v kávě. Je zde řeč o ne přesně specifikovaných látkách v kávě, které mají vliv na funkci trávicí soustavy. Už sliznice samotného žaludku reaguje na příjem kávy a může spustit nervový systém, ba dokonce i hormonální reakci. Tyto procesy pak stimulují tlusté střevo.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny doma i na zahradě mohou představovat riziko pro kočičí mazlíčky
Zdroj obrázku: Freepik

Káva a gastrin

Také na hormon gastrin má káva dle vědců velký vliv. Jedná se o gastrointestinální hormon, který je primární stimulátor sekrece kyseliny chlorovodíkové a pepsinogenu. Pepsinogen je v těle velmi důležitý při trávení bílkovin a kyselina chlorovodíková se zase aktivně podílí na celkovém trávení pokrmů. Pitím kávy tedy ovlivňujeme spouštění gastrinu, a ovlivňujeme tak proces trávení z více stran.

Káva s mlékem, či bez

Pokud byste rádi vyzkoušeli projímavé účinky kávy, je zde otázka, zda ovlivňuje tyto procesy obsah mléka v kávě. Dle vědců z britské nemocnice Royal Hallamshire Hospital je jasné, že obsah smetany nebo mléka v kávě tyto účinky v žádném případě neovlivňuje. Dopřejte si tedy kávu dle své chuti. S mlékem, šlehačkou nebo jako letní velmi oblíbenou ledovou kávu se zmrzlinou.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/why-does-coffee-make-you-poop#TOC_TITLE_HDR_4
Přidat na Seznam.cz