Recycle Papers From Boxes

Mulč ze starého kartonu udrží v půdě vlhkost a zabrání růstu plevele

Mulčování zahrady kartonem patří mezi stále oblíbenější způsoby pokrytí zahradní zeminy materiálem, který ochrání rostliny před extrémními teplotami a vytvoří ideální podmínky pro jejich rozvoj. Zlepší úrodnost půdy a připraví ji k pěstování bez zdlouhavého překopávání. Jak na tento jednoduchý postup a jaké kartony použít?

Mulčování kartonem zahradě prospívá

Mulčování kartonem funguje nejen na běžných záhonech, ale i ve fóliovnících. Karton pomáhá udržovat substrát vlhký, a protože se velmi pomalu rozkládá, obohacuje ho o organické látky. Pro žížaly vytváří skvělé podmínky. Mulčování kartonem je poměrně jednoduché – předem připravený karton stačí položit naplocho na zem s přesahem. Mezi kusy nesmí být žádné mezery.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte zahradní párty, na kterou nikdo jen tak nezapomene, a nebojte se zapojit fantazii

Ne každý karton je ovšem k mulčování vhodný. Měl by být co nejpřirozenější, nepotištěný a nepokrytý lakem, barvou nebo fólií či lepenkou. K mulčování nejsou vhodné kartony od nápojů a jiné barevné typy ani fólií potažené krabice. Nesmí být ani znečištěné oleji nebo chemikáliemi, které by mohly proniknout do půdy, a musíme je předem zbavit nálepek a štítků.

Many Torn Cardboard Boxes Assembled Bundle Stack Recycling
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké další využití karton nabízí?

Kartonové krabice lze použít i k ochraně ovocných stromků proti okusování zvěří během zimy a v předjarním období. Za tímto účelem umístěte pásy kartonu kolem kmenů stromů a upevněte je asi třicet centimetrů nad zemí. Pásy by se měly vyměňovat každé čtyři týdny, opotřebované, roztržené nebo rozmáčené kusy je třeba zlikvidovat dříve.

Mohlo by vás zajímat:  Zelenina je zdravá, ale jen do určité míry. Někdy může vést až k ledvinovým kamenům

Kartony se hodí také na přípravu nádob na sazenice. K tomuto účelu můžete použít klasické ruličky od toaletního papíru. Stačí naříznout dno rolky, promáčknout ho dovnitř a naplnit zeminou, abyste vytvořili malý přírodní květináč. Karton ocení i zahrádkáři, kteří o svou zahradu pečují za každého počasí. Aby se nemuseli brodit v bahně, mohou cestičky mezi rostlinami zakrýt kartonem, který nasákne vodu a ochrání boty a oblečení před ušpiněním.

Zdroj: https://ucanr.edu/blogs/blogcore/postdetail.cfm?postnum=51601
Přidat na Seznam.cz