Cyclamen Flowerpot Background White Wall

Pokojové rostliny v zimě strádají nedostatkem světla. Lze jim však snadno pomoci

Rostliny v květináčích trpí především v zimě nedostatkem světla. V zimě navíc topíme v radiátorech a do vzduchu se tak dostává pouze sucho, rostliny přitom potřebují trochu vlhkosti. Proto je nedávejte do blízkosti topení a raději zajistěte podmínky, které jim budou vyhovovat. Jak rostliny uměle osvětlovat a jak o ně pečovat, aby přežily i náročnější podmínky?

Mnoho pokojových rostlin potřebuje dostatek světla

Domácí podmínky, které rostlinám dopřáváme, nejsou pro většinu rostlin vhodné, protože pocházejí z tropického podnebí. Některé z nich se pak těžko přizpůsobují. V zimě trpí květiny nejvíce, protože máme doma vyšší teploty, nedostatek vlhkosti a navíc venku není mnoho slunečního světla. Rostliny na parapetech sice nějaké světlo přijmou, ale oproti letním měsícům je ho opravdu málo.

Mohlo by vás zajímat:  Při péči o pokojové rostliny se nesmí zapomínat na jeden důležitý krok

Také nedostatečná zálivka může být problém, protože mohou opadávat listy nebo rostlina zahyne celá. Voda, světlo, teplota a kvalitní půda jsou důležitými faktory, které ovlivní celý růst rostliny. Jak rostliny osvětlit uměle, pokud nemáte dostatek přírodního světla? Proces fotosyntézy je pro rostliny velmi důležitý a učí se o něm už na základní škole.

Zdroj obrázku: Freepik

Rostlinám můžete dopřát i umělé světlo

Červené světlo se hodí pro rostliny, které jsou okrasné. Stimuluje je ke kvetení, prodlouží také jejich životnost. Modré světlo je zase dobré pro listy, protože podporuje jejich růst. Bílé světlo je asi nejpoužívanější, rostliny odrážejí 1/3 své energie. Denní osvětlení pak nechte zapnuté tak dlouho, jak bude květina potřebovat – v zimě to může být až 8–10 hodin denně. Jestli ale bude vystavena světlu příliš dlouho, bude trpět.

Mohlo by vás zajímat:  Zápalky v květináči zlepší odtok vody a vyživí rostliny

Jak daleko by rostlina měla od lampy být? Záleží na typu a výkonu žárovky. Pokud bude lampa příliš blízko rostliny, může se spálit, navíc jí neposkytne tolik kýžené světlo. Jestli ale bude lampa příliš daleko, rostlině to nijak nepomůže. Ideální je vzdálenost od 80 do 200 cm, nejlépe pokud je lampa nad rostlinami, aby se světlo rozptýlilo.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-determine-sunlight-levels-for-houseplants-1402652
Přidat na Seznam.cz