Cutting Board With Pile Crab Sticks Wooden Table

Skutečné složení krabích tyčinek překvapí nejednoho gurmána. Ne všechny patří do zdravého jídelníčku

Surimi, nazývané také krabí tyčinky, lze obvykle nalézt v sekci s mořskými plody. Bývají součástí sushi, salátů, někdo je má rád také smažené. Co je v nich ale přesně obsaženo a jsou skutečně tak zdravé, jak se na první pohled tváří? Zjistěte, z čeho jsou krabí tyčinky vyrobeny a na základě čeho lze vybrat skutečně kvalitní výrobek.

Vše začalo v Japonsku

V době, kdy ještě nikdo neuchovával potraviny v ledničkách a mrazničkách, vyvinuli japonští rybáři metodu konzervace ulovených ryb, která umožňovala uskladnění větších zásob. Ta spočívala v očištění masa, jeho nakrájení nadrobno a marinování masa v soli. Tyto kousky se následně tvarovaly do válečků a poté vařily nebo pekly. Toto ošetření chránilo maso před zkažením. Název tyčinek odkazuje na tuto metodu – surimi lze z japonštiny přeložit jako tvarovaná ryba.

Mohlo by vás zajímat:  Těhotenství je krásné, ale náročné období. Tělo potřebuje doplnit všechny důležité vitaminy a minerály
Zdroj obrázku: Freepik

Kolik krabího masa je v krabí tyčince?

Ve skutečnosti vůbec žádné. To by nás asi vzhledem k poměrně nízké ceně rozhodně nemělo překvapit. Ve skutečnosti v krabích tyčinkách najdeme spíše několik druhů rybího masa v různém poměru. Jde především o mleté ​​maso bílých ryb, nejčastěji tresky nebo štikozubce. Při nákupu by se nemělo opomenout pečlivé studium etikety. Kvalitní výrobek by měl obsahovat minimálně 40 % masa, což se stejně nemusí zdát mnoho. Krabí tyčinky totiž zároveň obsahují hodně vody. Výrobci přidávají i krabí extrakt, který má napodobovat chuť a vůni kvalitního krabího masa.

Mohlo by vás zajímat:  Sušení hub je nejlepší způsob, jak je uchovat. Chce je ale sušit správně

Kupovat, nebo ne?

Pokud se rozhodneme koupit krabí tyčinky, vyplatí se řídit univerzálním pravidlem: čím jednodušší a kratší složení je, tím lépe. Bohužel velmi často je procento masa výrazně nižší než 40 % a surimi se plní nejen vodou, ale také škrobem, bílkovinami, cukrem, rostlinnými oleji, solí, zahušťovadly, glutamany a barvivy. Takový výrobek už lze ale jen stěží považovat za zdravý a prospěšný.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/imitation-crab
Přidat na Seznam.cz