Cherry Tomato Cultivation Vegetable Garden Close View

Tipy pro dozrání rajčat v září: pomůže prořezání i hnojivo

Keříková rajčata s trochou správné péče vyrostou v našich podmínkách i na zahradách a balkonech, byť se jim samozřejmě nejlépe daří ve sklenících, kde je možné podmínky jejich pěstování nejlépe kontrolovat. Teď v září pak pěstitele čeká poslední rajčatová sklizeň. A občas se stane, že poslední plody nestihnou včas dozrát, a tak je buďto sklidíte ještě zelené, nebo nakonec samy nedozrálé odpadnou, když teploty spadnou příliš nízko. Jak tedy v září keříkům nejlépe pomoci, aby vydaly svou poslední sklizeň? Jak dozrání rajčat urychlit?

Mohlo by vás zajímat:  Brukvovitá zelenina udrží játra i imunitu v kondici. Někteří by se jí ale měli obloukem vyhnout

Keře je třeba prořezat

Aby měly keře dost energie a živin pro dozrávající plody, je třeba odřezat přebytečné listí. Ale to se dělá už v době, kdy rajčata teprve začnou rašit, teď už je příliš pozdě. I tak však můžete plodům pomoci, keře totiž v září můžete alespoň prořezat. Správná technika řezu spočívá v odříznutí vršku rostliny tak, aby přesměrovala svou energii právě do dozrávajících plodů.

Zdroj obrázku: Freepik

Zbavte keře nezdravých listů

Listy by se sice měly odřezávat podstatně dříve, ale zvláště při pěstování rajčat mimo skleníky se může stát, že keříky napadnou nějací škůdci či nemoci. Nebo že některé listy prostě začnou samy od sebe uvadat. Nebojte se je šetrně odstranit, rostlině tak jen pomůžete. A to samé se týká také plodů, které viditelně chřadnou. Než několik nedozrálých rajčat, je lepší na keři nechat třeba jen dva nebo tři plody, které se opravdu urodí.

Mohlo by vás zajímat:  Přepichování rajčat zajistí bohatou úrodu. Klíčem k úspěchu je počkat na správný okamžik

Poslední šance přihnojit

V září je také poslední šance rajčata přihnojit, a to zejména v první polovině měsíce. Je třeba vybrat už podzimní hnojicí směs, nikoli jarní či letní. Správným výběrem hnojiva a jeho použitím také pomůžete keříkům připravit se na zimu, což v případě keřů pěstovaných jako jednoleté byliny pochopitelně znamená, že budou živiny směrovat primárně do dozrávajících plodů. A to je přesně efekt, kterého chcete dosáhnout.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-ripen-late-tomatoes/
Přidat na Seznam.cz