Ws2 Mos2 Nano Sulfide Powder Lubricant High Purity Tungsten Molybdenum

Čedičová mouka dodá rostlinám důležité minerály. Ke hnojení je vhodná také na podzim

Odpad, který přináší užitek? Rozhodně! Čedičová mouka vzniká jako odpadní materiál při těžbě horniny a nachází využití na zahradě. Používá se nejčastěji jako účinné hnojivo, ale existují i další možnosti, o kterých běžně lidé vůbec nevědí. Jak použít prach z vyvřelé horniny, aby rostliny zdravě rostly a byly obsypané krásnými květy? Nechte si poradit zkušenými zahradníky.

Co je čedičová mouka nebo čedičový prach

Čedič je vulkanická hornina, která je extrémně bohatá na různé minerály. Mívá černou, tmavě nebo světle šedou barvu a připomíná mouku nebo jemný prášek, či dokonce prach. V některých případech se prodává jako granulát, může se objevovat s dávkováním připomínajícím solničku. Složení vždy záleží na místě původu, z poloviny tvoří čedičovou mouku oxid křemičitý, z minerálů bývá přítomný sodík, vápník, železo, hořčík nebo hliník, což je ideální složení pro zahnojení rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny mohou vykvést i v zimě. Stačí jim dopřát správné podmínky
Zdroj obrázku: Freepik

Podzimní hnojení čedičem

Čedičová mouka je pro své složení vhodná jako přídavek hnojení organickými prostředky, neobsahuje dusík, proto se může bez obav použít též na podzim. Minerály posílí rostliny před zimou, ale nezpůsobí nadměrný růst. Použití je navíc všestranné na venkovní rostliny, pokojovky, keře i stromy. Bonusem je odkyselení půdy, což napomáhá likvidaci mechů. Naopak se tento druh hnojiva nehodí pro kyselomilné rostliny, zejména pro borůvky, maliny, jehličnany nebo rododendrony.

Použití čedičové mouky

Čedičovou moukou nelze substrát nebo zeminu přehnojit, protože se míchá s vrchní vrstvou a minerály se uvolňují postupně. Hnojivo se může přidávat přímo ke kořenům stromů nebo keřů, skvěle doplňuje humus, kompost nebo hnůj, kde dokáže navázat zapáchající čpavek. Čedičová hmota navíc nefunguje jen jako hnojivo, ale též odpuzuje slimáky nebo zbavuje rostliny mšic, postačuje nasypat tenkou vrstvičku k sazenicím. Zkušení zahradníci navíc doporučují semena k setí ošetřit čedičovou moukou asi týden před vložením do substrátu, budou pak dobře růst a odolávat škůdcům.

Zdroj: https://www.redbudsoilcompany.com/blogs/the-redbud-blog/what-is-basalt-rock-dust-how-do-i-use-it-in-my-garden
Přidat na Seznam.cz