Young Couple Planting Tree

Září je vhodné pro výsadbu okrasných rostlin, stromů i dosetí trávníku

V září se mnoho zahrádkářů a pěstitelů kochá plody své celoroční píle a dřiny, a to většinou doslova. Poslední ovoce a zelenina roku dozrávají, dřívější sklizeň už je většinou zpracovaná, a tak sklepy a spižírny přetékají různými kompoty, marmeládami a nakládačkami. Ale na samém sklonku léta bychom se také měli zamyslet nad tím, co bychom rádi sklízeli příští rok. Právě září či počátek října jsou totiž ideální pro výsadbu celé řady rostlin. A právě na ně se podrobněji podíváme v tomto článku.

Mohlo by vás zajímat:  Brambořík perský rozveselí svými květy podzimní a zimní dny a nevyžaduje velké teplo

Okrasné rostliny

Chcete-li mít příští jaro krásnou zahradu, tenhle odstavec by neměl uniknout vaší pozornosti. Zhruba v polovině září byste měli vysadit krokusy nebo sněženky, které vám zpříjemní příchod jara. Na přelomu září a října pak přijde čas na různé okrasné cibuloviny, jako jsou třeba tulipány. Pokud jde o víceleté trvalky, během září až první poloviny října byste neměli zapomenout na muškáty, pivoňky nebo třeba begonie. Zejména poslední dvě jmenované je lepší sázet ještě před prvními studenými nocemi.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherné květy hortenzií sluší každé zahradě. Na výběr existuje nespočet druhů i barev
Zdroj obrázku: Freepik

Stromy a keře

Stromy a keře pochopitelně sázíme jen jednou za pár let. Ale možná vám seznam těch, které by se měly zasadit kolem podzimní rovnodennosti, tedy zhruba v polovině září, přesto přijde vhod. Toto období je ideální pro všechny jehličnaté stromy a keře s výjimkou modřínu a případně i dalších exotických druhů, které také na zimu shazují jehličí. Kromě jehličnanů můžete vysadit i okrasné dřeviny či ovocné stromy, které se prodávají v kontejnerech.

Péče o trávník

Tento článek by nemohl být úplný, kdybychom se v něm nezmínili také o trávníku. Chcete-li, aby to byl pažit jako z fotbalového stadionu, a ne žloutnoucí oraniště, je třeba jej správně připravit na zimu. Místa, kde není podle vašich představ, můžete znovu osít. A nezapomeňte celou plochu trávníku prohnojit podzimní hnojivovou směsí, která mu dodá živiny potřebné pro správné zazimování a přežití mrazivých měsíců.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/what-to-plant-september/
Přidat na Seznam.cz