Leaf 2210973 1920

Podceňovaná metoda čistění listů může každé rostlině prospět, správný postup zvládne i začátečník

Pravidelně zalévat, hnojit, dbát na správnou teplotu prostředí nebo přesazovat. To ale v péči o (nejen) pokojové rostliny není vše. U velkolistých typů květin je třeba udržovat listy bez nánosu prachu. Proč je tato činnost tak potřebná?

Listy představují důležitou součást rostliny. Od jejich stavu se odvíjí celkové zdraví našich zelených společníků. A nejen jich – klíčové jsou také pro kvalitu vzduchu v bytě. Právě vrstva prachu jim v těchto úkonech, jež nejsou na první pohled patrné, brání. Ucpává jejich průduchy a potlačuje proces fotosyntézy, který je pro rostlinu zásadní.

Mohlo by vás zajímat:  Ani o dovolené nemusí květiny trpět žízní. Stačí jim dát napít z lahve od vína
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hadřík i sprcha

Vše se odvíjí od velikosti listů a jejich tvaru. Rozměrné listy větších rostlin, mezi něž patří kupříkladu oblíbená monstera, lze očistit snadno pomocí hadříku navlhčeného ve vlažné vodě. Namočení do vody je zde důležité – suchou tkaninou prach spíše rozetřete po listech, čímž se jej nezbavíte.

Rozměrnější rostliny pěstované v bytových podmínkách lze vodou omýt. Nebo, přesněji řečeno, osprchovat ve vaně či sprchovém koutě. Tento způsob čištění je vhodný zejména pro fíkusy.

Mohlo by vás zajímat:  Mrkev dodá toulcovce důležité živiny

Nejdříve zajistěte odtok sítkem, aby kousky hlíny odnášené odtékající vodou neucpaly potrubí. Aby půda, v níž je rostlina zasazená, nenasákla příliš velké množství vody, zakryjte květináč se zeminou fólií či jiným nepromokavým materiálem. Během sprchování myslete na to, aby proud vody nebyl příliš silný – v opačném případě by mohlo dojít k poškození listů či samotné rostliny. Taktéž dbejte na správnou teplotu – voda by měla být vlažná. Po zvlhčovací kúře by rostlina měla být osušena – důkladně a zároveň opatrně.

Mohlo by vás zajímat:  Stinná místa zaplňte rostlinami se směšnými názvy jako ledviník nebo pepřinec, doslova nesnášejí slunce
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Když hadřík ani sprcha nepomůže

Pro rostliny menšího vzrůstu, jejichž listy není snadné otřít hadříkem ani osprchovat, se doporučuje namočení jejich nadzemní části ve vodě. Jak na to? Nejprve zajistěte substrát v květináči. Toho lze docílit pevným úchopem – mezi prsty zmáčkněte stonek a dlaní zajistěte zeminu. Poté rostlinu obraťte vzhůru kořeny a její horní část ponořte do připravené široké nádoby s vlažnou vodou. Tam ji krátce podržte a následně vytáhněte.

Přidat na Seznam.cz