Ctenanthe Burlemarxii Amagris Calathea Mint Closeup Leaf Windowsill Bright Sunlight With Shadows Potted House Plants Green Home Decor Care Cultivation

Okouzlující maranta může rychle ztrácet barvu a schnout. Její krásu ohrožuje několik zákeřných nemocí

Maranta je malá výrazná rostlinka s krásnými listy. Pro její exotický původ je však někdy náročné jí v bytě vytvořit vhodné podmínky pro pěstování. Mnohým majitelům této rostlinky začnou žloutnout a sesychat listy. Poradíme vám, jak bojovat s těmito problémy.

Nejčastější onemocnění této rostlinky

Pokud vám začnou schnout a žloutnout listy, tvořit se hnědé skvrny nebo maranta ztrácí barvu a listy opadávají, pravděpodobně jde o některou z chorob, které postihují tuto náročnou rostlinu. Chloróza listů je onemocnění, které většinou vzniká přeléváním rostliny. Projevuje se žloutnutím listů nebo postupným ztrácením barvy. V tomto případě je dobré nechat rostlinu vyschnout a zalévat ji následně malým množstvím vody.

Mohlo by vás zajímat:  Květiny sluší každému interiéru. Některé druhy dokonce nesnesou příliš světla

Hnilobná gangréna je také způsobena nadměrným přelitím rostliny a následným hnitým substrátu. Chcete-li rostlinu zachránit, přesaďte ji do nového propustného substrátu s vhodnou drenáží. A zalévejte fungicidním přípravkem, abyste zabránili navrácení hniloby. Bakteriální hniloba je nejhorší onemocnění postihující tyto rostliny. Projevuje se hnědnutím nových výhonků a později přechází i na listy. Takto napadenou rostlinu již nelze zachránit. Raději ji rychle odstraňte, aby se nemoc nerozšířila i na jiné rostliny.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně pečovat o marantu

Důležité je umístění rostliny. Příliš slunečního světla bude způsobovat ztrátu barev. Proto je nejlepší umístit rostlinu do polostínu. Nedostatek vláhy se bude projevovat schnutím konečků listů. Jelikož je maranta tropická rostlina, miluje teplý a vlhký vzduch. Toleruje teplotu až do 29 stupňů. Zvládne však také průměrnou teplotu místnosti, což je většinou 20–21 stupňů. Rostlinu zalévejte odstátou vodou raději častěji v menších množstvích a kontrolujte, zda není suchá.

Mohlo by vás zajímat:  Na velikosti záleží. Majestátní rostliny vyplní velký prostor, malý pokoj ozdobí drobné květiny

Nezapomeňte na správnou drenáž květiny, aby se vespod květináče nedržela přebytečná voda, která by mohla způsobovat hnití kořenů. Při mnoha problémech je nejlepší rostliny přesadit do nového substrátu. Při přesazování odstraňte všechny suché listy a případné shnilé kořeny. Nechte jen všechny zdravé části rostliny. Takhle ošetřená rostlina bude prosperovat mnohem více.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-maranta-prayer-plant/
Přidat na Seznam.cz