Poinsettia 4636921 1920

Z květů rostlin se můžete těšit i v zimním období, stačí jen zasadit ty správné které kvetou v chladném období

Záplavu květů všech tvarů, velikostí i barev míváme nejčastěji spojenou s jarem a létem, ale i zimní období patří možná překvapivě k těm, v nichž některé druhy rostlin kvetou. Pokud vám v poněkud monotónních barvách zimy schází pestrost květů, pojďte se s nám podívat na to, které rostliny je v takovém případě nejlepší si pořídit. 

Začneme těmi rostlinami, které máme tradičně spojené s Vánocemi, které k zimnímu období neodmyslitelně patří. Jsou to zejména:

  • vánoční kaktus (latinsky Schlumbergera truncat), a
  • pryšec nádherný, známý spíše pod názvem vánoční hvězda (latinsky Poinsettia pulcherrima).

    Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus jako řada dalších odrůd kaktusů pochází z Jižní Ameriky a vyznačuje se množstvím křehkých květů, které mohou být bílé, žluté nebo růžové barvy nebo mohou být i dvoubarevné. Abyste docílili toho, aby v zimě kvetl, před Vánoci, nejpozději na začátku prosince, ho dejte na chladnější místo, což tvorbu květů stimuluje. Vánočnímu kaktusu nevadí ani konstantní umístění na teplém místě, pak ale nelze počítat s květy. Spolu s přemístěním do chladna je také dobré přestat se zálivkou, přibližně na dobu jednoho měsíce. Když se objeví poupata, je na vás, kdy chcete, aby se rozvila. Pokud později, tak rostlinu ještě ponechejte v chladu, když dříve, tak ji přeneste do tepla. Pak průběžně dodávejte zálivku a také vhodné hnojivo.

Pryšec, vánoční hvězda

Pryšec potřebuje ke svému optimálnímu růstu teplé místo. Pryšec pochází z Mexika a je opravdu důležité držet jej za každou cenu v teple, na což je třeba pamatovat i při jeho transportu z obchodu domů, kdy je potřeba jej řádně zabalit a ochránit. Květy jsou zelené, ale pryšec se vyznačuje odlišně zbarvenými listeny, které mohou být sytě červené, což je nejtypičtější, ale také růžové nebo bílé, a dokonce i dvoubarevné. Aby rostlina co nejdéle vydržela krásná, vyžaduje specifickou zálivku, a to nejlépe buď převařenou nebo dešťovou vodou, přičemž půdní substrát je třeba udržovat stále vlhký (ne však příliš). Vedle tepla a zálivky pryšcům velice svědčí také rosení.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Brambořík

Mezi další oblíbené rostliny, které krásně kvetou i v zimě, patří brambořík perský (latinsky Cyclamen persicum). Vyznačuje se velkou variabilitou barev květů, což vynikne zejména tehdy, když máte bramboříků více. Bramboříky vám budou kvést i v zimě, podmínkou je ale jejich umístění na chladné místo. Pokud tedy žijete ve velice teplém bytě, bude lepší se poohlédnout po jiné vhodné pokojové rostlině. Když květy uvadnou, je dobré je opatrně vykroutit a rostlině tak ulehčit, protože nebude muset vynakládat zbytečnou energii.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny dokážou vnést domů štěstí a bohatství. Inspirujte se dávným učením feng šuej
Přidat na Seznam.cz