Tangerines 3114765 1920

Pochutnejte si na vlastních mandarinkách. Vypěstovat je zvládnete i v obýváku

Mandarinky jsou jedním z nejoblíbenějších a nejchutnějších citrusových plodů, jaké kdy můžete mít, a dnes vám ukážeme, jak pěstovat mandarinky v květináčích, abyste si je mohli užívat po celou sezónu. Pěstují se poměrně snadno za předpokladu, že je dostatečně teplé počasí, že jim poskytnete dobrou půdu a přiměřené množství slunce.

Jak mandarinky zasadit?

Mandarinky lze zasadit přímo do půdy anebo do květináče či podobné nádoby. Výběr je jen na vás. Kupte si semínka mandarinky v místní školce nebo použijte semínka (pecky) z mandarinky, na které jste si zrovna pochutnali. V tom druhém případě pecičky důkladně umyjte a osušte.

Mohlo by vás zajímat:  Lednice uchovává potraviny dlouho čerstvé, ne všechny druhy ovoce a zeleniny do ní však patří
Zdroj obrázku: Pixabay

Dále postupujte následovně:

  • Použijte kvalitní zeminu, která obsahuje buď kompost, rašelinu, nebo perlit. Naplňte jí půdu nebo květináč s dobrou drenáží.
  • Před výsadbou dejte půdě dostatečné množství vody a nechte ji oschnout na slunci, dokud nebude pouze vlhká.
  • Do květináče vložte 2–3 semena do hloubky asi 2 cm a přihrňte je zeminou.
  • Květináče zakryjte průhledným plastovým sáčkem, abyste podpořili rychlé klíčení semen. Tato metoda také udrží teplo a dodá dostatečnou vlhkost.
  • Umístěte květináč na teplé místo a zalévejte podle potřeby (půda nesmí být mokrá, jen vlhká).
  • Jakmile se objeví výhonek, sejměte plastový sáček a přesuňte květináč na místo s jasným, nepřímým slunečním zářením, kde teplota neklesá pod 10 ºC.
  • Jakmile mají výhonky několik prvních listů, přesaďte je do velkých květináčů.
Mohlo by vás zajímat:  Někteří patlají majonézu na listy rostlin. Získají dokonalý lesk, rostlina ale může trpět
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak se o mandarinky starat?

Stromek umístěte na světlé místo, ale mimo přímé sluneční záření. V zimě nejlépe na parapet, v létě o něco dále od okna. Mandarinku příliš nezalévejte. To jen v případě, že je horní vrstva zeminy zjevně suchá. K zalévání použijte měkkou vodu, nejlépe dešťovou. Pokud ji nemáte, použijte vodu destilovanou. Hnojte 1× měsíčně, doporučujeme tekuté kyselé hnojivo.

Postupem času jak stromek mandarinky bude růst, budete jej muset znovu přesadit do většího květináče. Jakmile se stromek rozroste, umístěte kolem něj kolíky nebo jinou oporu, abyste podpořili růst směrem vzhůru, nikoli ven, což by zabralo spoustu místa.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/tangerine/tangerine-tree-care.htm
Přidat na Seznam.cz