Mole 5385964 1280

Boj s krtkem lze vyhrát pomocí jednoduchých triků. Hluk i specifické pachy ho spolehlivě vyženou

V tuzemsku patří krtek mezi savce s dobrým renomé, protože si jistě každý z dětství vzpomene na animovaného Krtečka od Zdeňka Milera. Ve skutečnosti je tento drobný savec pro zahradu naprostou pohromou. Dokáže během několika málo dní zlikvidovat dlouhé roky práce, nezastaví jej záhony ani skalka, navíc během jeho hloubení a kopání dochází k poškozování kořenových systémů rostlin, které se v daných místech vyskytují. Ale jak na krtka? Čím jej vyhnat nebo odradit? Pomohou různé pachy!

Od jara až do pozdního podzimu

V běžných letech je krtek hrozbou pro zahradu od jara do podzimu, v teplých zimách, jako je v letošním roce, dokáže vytvářet krtiny i během chladnějších dnů. Oproti jiným savcům totiž krtek nezimuje, ale živí se nashromážděnými zásobami, drobnými živočichy, hmyzem a larvami. Krtek je savec z čeledi krtkovitých, v tuzemsku se vyskytuje krtek obecný, který má na délku do 18 centimetrů, přičemž nejtypičtějším znakem jsou tlapky ve tvaru malých rýčů. Není zcela slepý, jak se traduje, ale vidí špatně. Má na druhou stranu dobře vyvinutý sluch a výjimečný čich, čehož lze využít.

Mohlo by vás zajímat:  Šeřík vydrží ve váze mnohem déle čerstvý díky osvědčeným tipům
Zdroj obrázku: Pixabay

Tunely dlouhé až jeden kilometr

Na pohled roztomilý, navíc pracovitý, jen když není na zahradě, protože krtek dokáže za den vytvořit až několik desítek krtinců. Jeho pracovitost se odráží též v hloubení tunelů, tunely pod zemí mohou dosahovat délky až jednoho kilometru. Během hloubení se živí žížalami, to je též důvod, proč vytváří nenáviděné krtince. Žížaly se totiž pohybují těsně pod vrchní vrstvou zeminy.

Jak na krtky přírodní cestou

Mezi nejčastější metody, které se doporučují pro vyplašení krtků, patří akustické plašiče z plechovek nasazených na kovové tyči nebo z prázdných lahví, které se zasadí do záhonů a vytvářejí hluk při poryvech větru. Současně je možné využít jejich citlivého nosu a namočit látku do éterických olejů, jejichž pach krtek nesnese. Bezesporu výborně působí citronové, měsíčkové, bezové nebo bazalkové aroma. Použít je možné též česnek nebo zasadit na zahradu quinou. A co teprve použít k vyplašení krtka zvířata, jako jsou kočka nebo pes? Jejich pach a chlupy rovněž spolehlivě tohoto malého savce odpudí.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-moles-in-your-yard-garden/
Přidat na Seznam.cz