Peony 5069447 1920

Pivoňky mohou žít i 50 let. Na jaře se ale neobejdou bez dvou zásadních věcí

Pivoňky jsou rostliny, které potěší svým něžným vzhledem a velkolepým květenstvím. Existuje celkem asi 40 druhů, které můžeme rozdělit na vytrvalé a dřevité. Jsou to dlouhověké rostliny, které nevyžadují zvláštní podmínky, ale je třeba mít na paměti, že pro správný růst potřebují vhodné ošetření. Podívejte se, jak pečovat o pivoňky na jaře.

Mají mnohá využití

Pivoňky se pěstují pro dekorativní i léčebné účely. Jejich květy jsou velké a plné a svým tvarem připomínají korunu. Jejich průměr může dosahovat až 20 cm. Navíc jsou pivoňky proslulé svou charakteristickou vůní, a proto se využívají také k výrobě parfémů nebo se přidávají do kosmetiky. Na jednom místě vysazená pivoňka vydrží až půl století.

Mohlo by vás zajímat:  6 kroků pro výsadbu cibulovin, které vykvetou na jaře

Brzy na jaře je třeba zastřihnout suché výhonky a listy. To pomůže zbavit rostlinu vybledlých květenství. Toto ošetření nikdy neprovádějte uprostřed sezóny, protože rostlinu může výrazně oslabit a způsobit onemocnění. Před zastřihováním dezinfikujte své pracovní nástroje, protože mohou obsahovat škodlivé plísně a zárodky škůdců. Nejlepší je použít ostré zahradnické nůžky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Řez je nezbytný

Řez by měl být rychlý a přímý. Po jednom jistém pohybu se řezná rána rychleji zahojí a riziko infekce je minimální. Řez by měl být vedený ve výšce 1/3 délky výhonů. Poté odstraňte případná odkvetlá květenství a uschlé listy, a to asi 5 cm pod pupenem. Odstranění suchých výhonků je důležitý postup, protože pivoňky jsou náchylné k houbovým chorobám. Odříznuté výhonky nekompostujte, ale vyhoďte je.

Mohlo by vás zajímat:  Malý průvodce hnojivy: výběr je široký, každá rostlina tak najde to svoje

Jaro je také ideální čas ke hnojení pivoněk. Díky tomu budou bohatě kvést a budou zdravější. Tyto rostliny mají rády jen střídmou aplikaci přípravků, vyhnout byste se měli přehnojení dusíkem. Obvykle stačí jedna dávka hnojiva podávaná koncem března. Nejlepší je zvolit hnojivo pro kvetoucí rostliny s vyšším obsahem fosforu a draslíku. Na jednu pivoňku dávkujte jednu polévkovou lžíci hnojiva.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/peony/peony-care.htm
Přidat na Seznam.cz