Gardening Planting Home Man Relocating Ficus Houseplant

Bonsaje vdechnou interiéru kouzlo exotiky. Začátečníci se mohou pustit do pěstování fíkusu

Bonsaje jsou působivé rostliny, které dodávají trochu orientálního nádechu našim interiérům. Péče o ně však není pro každého, protože dokážou být někdy náročné. Skvělou volbou pro pěstitele začátečníky ale může být velmi podobný fíkus.

Co to vůbec fíkus je

Fíkus je rostlina pocházející z jižní Asie. Můžeme ho však nalézt i v Austrálii a sousedních ostrovech. Ve volné přírodě může tento strom dorůst až do výšky 10 metrů. V našich domovech však většinou nedorůstá ani metr. Spokojený fíkus nás bude těšit svými tmavozelenými, kožovitými a lesklými listy. Jeho kůra může mít odstíny šedé nebo hnědé barvy s lehkými kontrastními skvrnami.

Mohlo by vás zajímat:  5 tipů, jak zbavit dlažební kostky mechu a plevelu

Dávejte si však pozor. Ve stoncích a listech fíkusu se nachází jedovatá šťáva, která vytéká při manipulaci s rostlinou. Pokud budete rostlinu ořezávat nebo jinak upravovat, vezměte si na to raději rukavice, abyste si neporanili ruce. Také si dávejte pozor, kam fíkus umístíte, pokud s vámi žijí domácí zvířata, která ráda okusují různé květiny. Fíkus může být nebezpečný i pro děti.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně pečovat o fíkus

Fíkus nepotřebuje žádnou speciální půdu. Stačí mu obyčejný univerzální substrát pro pokojové rostliny. Do spodní části květináče ale pořiďte vhodnou drenáž například v podobě kamínků. Rostlina nemá ráda pohyb, proto byste jí měli vybrat pozici, ze které ji nebudete přesouvat. Fíkus by měl být umístěn na světlém místě, ale ne na přímém slunci. To by mohlo vést ke ztrátě listů. Ideální teplota pro fíkus je minimálně 15 stupňů.

Mohlo by vás zajímat:  Podceňovaná metoda čistění listů může každé rostlině prospět, správný postup zvládne i začátečník

Rostlina musí být pravidelně zalévána. V zimě květinu zalévejte častěji a nezapomeňte na utírání listů od prachu. Při přílišném suchu začne hned ztrácet listy. Výhoda fíkusu však je, že se dokáže rychle posbírat. To je jeho velká přednost i při tvarování do podobného tvaru jako bonsaj. Proto je vhodný pro začátečníky. Pokud nebudete fíkus vystavovat průvanu, nízké teplotě nebo přehnanému přelévání, odvděčí se vám tato rostlina krásnou vizáží.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/grow-ficus-bonsai-75393.html
Přidat na Seznam.cz