Pěstování rostlin

Snad každý druhý člověk v České republice je pěstitel. Je úplně jedno, zda je to pěstitel v truhlících či na záhonku na zahradě. Občas potřebuje každý z nich nějakou tu radu i návod. Pěstovat můžeme pokojové rostliny, zeleninu, ale i ovoce. Podívejme se tedy na to, co by měl pěstitel vědět o pěstování rostlin.

Rostliny obzvláště ty pokojové totiž potřebují péči. S pěstováním souvisí jejich přesazování, udržování vlhkosti vzduchu, vyvazování a formování vnějšího vzhledu. Tyto činnosti jsou nezbytným základem pro zahrádkáře i pěstitele. Především díky nim rostliny během pěstování rostou a sílí.

Pěstování rostlin – přesazování

Ještě než zahájíme přesazování, tak zkontrolujeme rostliny i půdu, jestli je nutné přesazovat. Rostlinu mírně zalijeme a vyndáme z květináče. Pravou rukou podržíme zeminu za nadzemní část a levou podložíme, stébla máme mezi prsty a opatrně vyndáváme z květináče. Kořeny podrobíme prohlídce a ošetříme. Rostlinu zasadíme do květináče s novou zeminou.

Mohlo by vás zajímat:  Rajčata jsou bohatá na živiny. Při konzumaci záleží na jejich kombinaci s jinými potravinami

Druhy přesazování

Ø Plná přesadba – vyměňujeme celou zeminu

Ø Částečné přesazování – část zeminy zůstane na kořenech. Obnoví se pouze vrchní zemina, která bude i prohnojená

Ø Kompletní přesadba – znamená úplně novou zeminu, větší květináče či truhlíky. Kořenový bal se ponechá celý, jen se přemístí do nové nádoby se zeminou.

Pěstování rostlin a vlhkost vzduchu

Vlhkost vzduchu můžeme udržovat různými způsoby. Nejčastěji však rosením. Rosit se nesmí rostliny na slunci a rostliny s jemnými listy. Pokud máte rostliny doma, tak vlhkost zvednete odpařovačem. Rosíme ráno a večer, vhodnější je pravidelné rosení.

Mohlo by vás zajímat:  "Beru i klecový chov, na lepší kvalitu a domácí vajíčka nemám dost peněz," počítala jsem při nákupu

Formování vnějšího vzhledu rostlin

Používáme pro něj především ořezávání, stříhání a podvazování. Obřízka je pro rostliny závažná, je to zásah do jejího růstu. Některé rostliny jí však snáší dobře. Může se obřezávat do tvaru koule, pyramidy. Zároveň dochází i k odstranění bočních výhonků. Upravovat tímto způsobem můžeme dvakrát až třikrát ročně.

Prořezávání, stříhání a ořezávání je nejlepší provádět na jaře. Výhonky se odstraní ostrým nožem či očkem na pupeny. Silné prořezání se musí provést kvůli omlazení rostliny. Tato úprava vede k dobrému růstu a hojnému květenství.

Mohlo by vás zajímat:  Šťavnatá ředkvička nesmí v jarním jídelníčku chybět. Pročistí tělo a rozjasní pokožku

Vyvazování rostlin

Slouží ke tvarování rostlin. Víceméně jde o dekorativní záměr a provzdušnění rostlin. Provádí se především u rostlin na zahradách, balkónech či terasách. Vyvazování provádíme velmi pozorně, abychom nepoškodili kůži stébla či stonku. Můžeme použít různé mřížky k tomuto účelu vyráběné. Nesmíme příliš utáhnout smyčku kolem vyvazované rostliny.

Přidat na Seznam.cz