Burning Wood Brazier Mangal Bbq

Dřevěný popel rostliny vyživí, upraví pH půdy a zvýší ochranu před škůdci

Dřevěný popel je vedlejší produkt spalování dřeva v krbu nebo kamnech. Po celá staletí zahradníci používali dřevěný popel jako doplněk půdy ke zlepšení její kvality a poskytnutí základních živin rostlinám. Jaké jsou ale výhody a nevýhody používání dřevěného popela na zahradě a jak jej efektivně využít? Pojďme to zjistit.

Výhody použití dřevěného popela na zahradě

 • Poskytuje živiny: Dřevěný popel obsahuje základní živiny, jako je draslík, vápník a hořčík. Tyto živiny jsou klíčové pro růst rostlin a použití dřevěného popela jako doplňku půdy může pomoci zlepšit její úrodnost.
 • Zvyšuje pH půdy: Dřevěný popel má zásadité pH, což může pomoci zvýšit pH kyselé půdy. To je zvláště výhodné pro rostliny, které preferují alkalickou půdu, jako jsou rajčata a papriky.
 • Odpuzuje škůdce: Dřevěný popel může pomoci odradit některé škůdce, jako jsou slimáci a hlemýždi. Po nasypání kolem základny rostlin funguje dřevěný popel jako bariéra, kterou tito škůdci nepřekročí.
 • Zlepšuje strukturu půdy: Dřevěný popel může zlepšit strukturu půdy snížením její hutnosti a zlepšením odvodnění. To může být výhodné zejména pro těžké jílovité půdy.
Mohlo by vás zajímat:  Pozvěte na svoji zahradu zvířecí přátele, pomohou v boji proti škůdcům
Zdroj obrázku: Freepik

Nevýhody používání dřevěného popela na zahradě

 • Mění pH půdy: Zatímco alkalické pH dřevěného popela může být pro některé rostliny prospěšné, pro jiné může být škodlivé. Kyselomilné rostliny jako borůvky a azalky totiž nebudou v zásadité půdě prosperovat.
 • Obsahuje sůl: Dřevěný popel obsahuje sůl, která se může časem usazovat v půdě a poškodit rostliny.
 • Může být toxický: Dřevěný popel může obsahovat těžké kovy jako olovo a kadmium, které mohou být toxické pro rostliny a zvířata, jsou-li přítomny ve vysokých koncentracích. Při používání dřevěného popela z ošetřeného nebo natřeného dřeva buďte opatrní, protože může obsahovat škodlivé chemikálie.
Mohlo by vás zajímat:  Kakao působí jako přírodní afrodiziakum, zpomaluje stárnutí a prospívá zdraví srdce

Jak využít dřevěný popel na zahradě

 • Test pH půdy: Před použitím dřevěného popela pro úpravy půdy otestujte její pH. Pokud je vaše půda příliš alkalická, přidání dřevěného popela problém jen zhorší.
 • Aplikujte šetrně: Dřevěný popel by měl být aplikován šetrně, aby se zabránilo hromadění solí a potenciální toxicitě. Stačí tenká vrstva nasypaná na povrch půdy nebo zamíchaná do horních několika centimetrů půdy.
 • Nepoužívejte čerstvý popel: Čerstvý dřevěný popel obsahuje vysoké množství draslíku, který může spálit kořeny rostlin. Před použitím na zahradě nechte popel několik měsíců uležet.
 • Kombinujte s kompostem: Pro další zlepšení kvality půdy smíchejte dřevěný popel s kompostem, než jej přidáte do zahrady.
Zdroj: https://www.rhs.org.uk/soil-composts-mulches/wood-ash-using-in-garden
Přidat na Seznam.cz