Jak pěstovat vánoční hvězdu

Spousta majitelů vánoční hvězdy jí prostě po Vánocích vyhodí. Rostlina obvykle ztratí listy, nepůsobí dekorativně, často usychá. Správným pěstováním je možné vánoční hvězdu udržet i do příštích Vánoc. Ptáte se sami sebe, jak pěstovat vánoční hvězdu, aby váš stůl zdobila i příště. Odpověď není příliš složitá, je jen potřeba dodržet několik zásad.

Většinou si vánoční hvězdu pořídíme v květinářství nebo v obchodě. Prvním důvodem, proč tak často svým majitelům odchází, je ten, že při cestě domů Vám rostlina jednoduše nachladne, namrzne. Zakoupenou vánoční hvězdu vždy dobře chraňte před chladem a mrazem. Pro ochranu použijte papírový balící papír v několika vrstvách a uzavřenou tašku. Vždy s ní spěchejte rychle domů.

Mohlo by vás zajímat:  Víc než krásné dekorace: tyhle pokojovky se postarají o čistý vzduch v každém domově

Výběr místa

Rostlinu po příchodu domu vyjměte z fólie. Vyberte pro její umístění světlé místo s dostatkem přirozeného světla. Rostliny nesnáší průvan – pokud často větráte, dejte na to pozor. Ideální je s rostlinou co nejméně manipulovat, pokud jí vrátíte na okno otečenou jinak, než byla, hrozí opadání listů, které do Vánoc již nevyrazí.

Substrát v květináči se vždy udržuje vždy vlhký, ale v misce nesmí stát voda. Rosení se nedoporučuje. Možné je občasné přihnojení. Vhodné je hnojivo pro pokojové rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Voskovka květina jak pěstovat

Uchování po Vánocích

V této době hvězdě opadají květy i listy. Nastala vhodná doba pro přemístění do chladnější místnosti. Zálivka se omezí na jednou za týden. Koncem jara a přes léto jí můžeme letnit, ale nevystavovat přímému slunci. V létě pravidelně přihnojujte. V květnu se provede řez, aby byla košatější.

Na konci září začneme rostlinu připravovat na zimní režim. Každý den rostliny vystavíme na deset hodin na světlo. Po zbytek dne jí necháme zakrytou, nebo schováme do krabice. Pokud tento postup nedodržíte, rostlině neublížíte. Jen nevykvete a listy se do Vánoc nezbarví do červena.

Přidat na Seznam.cz