Pěstování hub v květináči je nesmysl, říká mykoložka. Místo bohaté úrody budete zírat na prázdnou hlínu

Vášnivé houbaře před časem zaujal postup, pomocí kterého si mohou vypěstovat doslova kila hub jenom tak v květináči. Podle mykoložky se jedná o nesmysl a mýtus, kterému mnozí bezhlavě věří. Samotný postup, který lze najít na internetu, je přitom extrémně jednoduchý. Už to by mělo mnohé varovat, že se jedná o skutečný nesmysl, který prostě nemůže fungovat.

Návod je spíše úsměvný

Různých modifikací daného návodu na vypěstování hub v květináči najdete po internetu desítky, na cizojazyčných stránkách možná stovky. Základ daného návodu budí vášně nejenom mezi mykology, ale zcela jistě dokáže vyvolat úsměv na líci i mezi vášnivými houbaři amatéry. Prý stačí rozemlít nebo nasekat houby, vložit je do nádoby, přisypat k nim droždí, zalít dešťovou vodou a nechat uležet. Potom se směs naředí a může se nalít na zeminu na zahradě nebo v květináčích. Opravdu je toto něco, co by mělo fungovat?

Mohlo by vás zajímat:  Známá značka alkoholu spouští nový desetiletý akční plán udržitelnosti

Mykoložka vysvětluje

Podobný návod budí vášně. Pokud jste ho chtěli letos vyzkoušet, nedělejte ho. Kdo ho zkusil, jenom se napálil. Že se jedná o známý fake, vysvětluje i mykoložka na youtubovém kanále Classy Flowers, který má přes 256 tisíc odběratelů. V názorném videu je dodržen celý postup a výsledek je očekávatelný. Takto „zasazené“ houby se samozřejmě neujaly a místo bohaté úrody bude každý milovník hub zírat jenom na prázdnou zeminu v květináči nebo na záhoně.

Prostě je to nemožné

Tento způsob pěstování hub je v principu nemožný. Kdo má alespoň základní povědomí o biologii, musí vědět, že houby žijí v symbióze. Není to jenom vlhkost a teplota, kterou potřebují. Důležité jsou pro ně další rostliny, jako jsou stromy, ale i správná zemina. Proces, než houba na některém místě vyroste, může trvat i roky nebo desítky let. Je proto úsměvné myslet si, že kvasnice, voda a nasekané houby udělají z každé zahrady ráj hříbků. Přesto se určitě i letos najde někdo, kdo danému návodu skočí na špek.

Zdroj: https://moviecultists.com/where-do-porcini-mushrooms-grow
Přidat na Seznam.cz