Front View Potatoes Burlap Sack

Pěstování brambor na balkoně je snadné a zvládne to i začátečník

Mít k dispozici balkon je celkem výhra. Zvětší se vám díky němu obytný prostor, protože lze na něm relaxovat i sušit prádlo. Je příjemné vyjít z bytu ven na čerstvý vzduch, aniž byste ho museli zcela opustit. Mnozí lidé balkon využívají i k pěstování okrasných i užitkových rostlin podle toho, čemu dávají více přednost. Někteří mají rádi květiny, jiní raději sklidí úrodu brambor. Že to není na balkonu možné?

Proč si pěstovat brambory doma

Cena zeleniny, tedy i brambor, stále roste. To je jeden z důvodů pro domácí pěstování. Kromě toho jsou vlastní brambory prosté jakékoliv chemie či pesticidů, protože je budete pěstovat ekologicky. Nejsou nijak náročné, takže se do výsadby brambor může pustit i začátečník a určitě se vyplatí. Když ochutnáte domácí brambory, jiné už nebudete chtít jíst. Není nad to si zajít na balkon a nakopat si své brambory.

Mohlo by vás zajímat:  Tyto druhy zeleniny jsou bohaté na obsah vlákniny
Zdroj obrázku: Freepik

Co budete potřebovat

Pěstování brambor na balkoně je o něco jiné než na poli. Zde máte k dispozici malý prostor, ale i ten lze efektivně využít. Připravte si pytel z plastu nebo z juty, případně asi 30 centimetrů hluboký květináč, substrát a brambory, které mají klíčky v délce 1 až 2 centimetry. To je vše, co pro začátek potřebujete. Sadbu brambor nejlépe kupte v hobby marketu.

Jak brambory zasadit

Vhodné je půdu promíchat s pískem v poměru 2 : 1, aby byla propustnější a nedržela se v ní moc voda. Brambory nemají rády mrazy, takže s výsadbou je dobré počkat, až když jsou venkovní teploty okolo 9 °C. Substrát lze doplnit úrodným kompostem, který bramborám dodá živiny.

Mohlo by vás zajímat:  Papriky nejvíc poděkují za odpad z kuchyně. Odvděčí se bohatými plody plnými vitaminů

Hlízy brambor se do zeminy dají klíčky vzhůru a zasypou se asi 6 centimetrů vysokou vrstvou půdy. Pytel dáte na slunné místo a dobře ho zalijete. Na noc lze pytel vyrolovat nahoru a okraje secvaknout kolíčkem na prádlo. Tím bramborám vytvoříte příjemně teplé klima a podpoříte jejich růst.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-potatoes-in-a-pot/
Přidat na Seznam.cz