Vodni Meloun2

Melouny z vlastní zahrádky?

Melouny se vyskytují velmi často na talíři, ale na zahrádce jsou k vidění poměrně zřídka. Mnoho lidí považuje melouny za exotické ovoce, které se v našich podmínkách nedá pěstovat, opak je však pravdou. Melouny si můžeme vypěstovat i v našich klimatických podmínkách. Melouny se dělí na dvě hlavní skupiny – vodní melouny, které se správně botanicky nazývají Lubenice obecná (lat. Citrullus lanatus) a melouny (lat. Cucumis melo). Oba rody melounů patří do čeledi tykvovitých (lat. Cucurbitaceae). Ačkoliv se to na první pohled nezdá, jsou melouny druhem plodové zeleniny. Melouny se skládají z povrchové části (slupky), která chrání vodnatou dužinu skrytou uvnitř plodu. U vodních melounů je vnitřní dužina tvořena z velké části vodou, může to být více než 90%.

vodni-meloun

Vodní meloun

Vodní melouny (Lubenice obecné), jsou bobule, které jsou v plné zralosti tvořeny červenou vodnatou dužinou a zelenou slupkou. V dužině jsou rovnoměrně rozmístěna tmavá semena. Vodní melouny jsou původem z Afriky, kde se dodnes hojně pěstují. Dnes se jejich pěstování rozšířilo na všech místech s příznivými klimatickými podmínkami. Významnými pěstiteli v Evropě jsou Itálie, Španělsko, Kypr a Řecko. Pro zajímavost: největší meloun vážil 122 kg.

Odrůdy vodního melounu

K nejčastěji pěstovaným odrůdám vodního melounu paří Crimson sweet, Janosik, Lajka a Sugar baby.

Crimson sweet je odrůdou vodního melounu s oválné kulatými plody. Slupka je tmavě zelené barvy se světlými pruhy. Dužina je zářivě červené barvy, někdy je zbarvena až do růžova. Melouny této odrůdy vyžadují slunné stanoviště, dostatečný přísun vody a dobře vyhnojená, humózní půda. Délka vegetace je cca 80 – 85 dní. Plody mohou v příznivých podmínkách dorůst až do hmotnosti 15 kg.

Mohlo by vás zajímat:  Udržte si štíhlou postavu i po padesátce. Správný jídelníček může dodržet úplně každý

Odrůda Janosik je zvláštní tím, že má žlutou dužinu i když se jedná o vodní meloun. Slupka je hladká, světle zelené barvy s žíháním.

Sugar baby je velmi brzkou odrůdou s vegetační dobou okolo 75 – 80 dní. Slupka je hladká, tmavě zelená se světlými proužky. Dužina je tmavě červená, šťavnatá a sladká. Plody mají obvykle v rozmezí 3 -5 kg.

Odrůda lajka II F1 je vysoce výnosným, časným hybridem se zvýšenou odolností vůči chorobám a nepříznivým podmínkám. Plody jsou mírně protáhlé, středně velké. Dorůstají do velikosti cca 4,5 kg. Kůra vodních melounů odrůdy lajka je tmavě zelená, hladká a velmi pevná. Dužina je růžové barvy, šťavnatá, jemné konzistence.

Cukrové melouny

Cukrové melouny nejsou tak populární jako jejich vodní kolegové, ale v poslední době se na talířích objevují stále častěji. Tyto melouny mají žlutou dužinu a zelenou kůru, která je u některých druhů silně popraskaná. Melouny se od těch vodních liší chutí, barvou plodů i dužiny. Dokonce i rostliny na první pohled vypadají naprosto odlišně. Listy cukrového melounu jsou kulatější a plody jsou mnohem menšího vzrůstu. Nejčastěji pěstovanými cukrovými melouny jsou Melba a Caribe gold. Zajímavost: cukrový meloun patří do stejného rodu jako okurka.

Pěstování vodního melounu

Vodní meloun je vcelku náročný na pěstování, ale o to víc si pak pěstitelé cení dosaženého úspěchu. Vodní melouny jsou teplomilné rostliny s čím by se mělo počítat již při přípravě. Vhodným místem pro pěstování melounů je slunné stanoviště nasměrováno k jihu. Čím teplejší místo melounem poskytnete, tím větší je šance na bohatou úrodu. Pro dosažení úspěchu s pěstováním melounů je důležité dobře připravit půdu. Už na podzim vybrané místo zryjeme a do půdy zaryl chlévský hnůj. Melouny jsou plodiny, které ocení pěstování v první trati. Nikdy nevysazujte melouny na místo, kde byly v předchozí sezóně nějaké jiné tykvovité rostliny (okurky, dýně …), protože půda po nich bude vyčerpána a navíc by se na melouny mohli přenést choroby a škůdci, kteří v zimě nezahynuli.

Mohlo by vás zajímat:  Růže v boxu jsou elegantní alternativou k běžné kytici. Každou ženu jejich krása nadchne

Výsadbu melounů je dobré si předem předpěstovat. Výsev do květináčů lze provést již koncem března. Nejdůležitější roli při výsevu hraje teplota. Po celou dobu klíčení by neměla kolísat a klesat pod 18 ° C. Optimální teplota pro klíčení je kolem 22 ° C. Do jednoho květináčku se vysévají 1 – 2 semena. Mladé rostliny vyklíčí a vytvoří děloha lístky asi do dvou týdnů. Dopřejte jim dostatek vláhy a teplotu alespoň 18 ° C. Sazeničky nechte v květináčích dostatečně zesílit a zakořenit. Optimální vyvinutá sazenice vodního melounu má 3 – 4 pravé listy. Vzrostlé sazenice začněte před výsadbou postupně otužovat. Na konečné stanovisko vysazujte meloun až v době, kdy nehrozí mrazy. Většinou je to cca koncem května. Minimální vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být alespoň 50 cm. Vodní melouny se osvědčilo vysazovat na černou netkanou textilii, která pomáhá udržovat teplo. Vysazené sazenice melounů je nutné pravidelně zalévat, v období sucha je spotřeba vody ještě více. Účinnější je intenzivní zálivka cca 2x týdně, jak častěji polévání malými dávkami. Melouny potřebují dostatečný přísun živin, proto je vhodné je pravidelně přihnojovat hnojivem pro tykvovité rostliny. Začátkem léta začínají melouny kvést a pro vývin plodů je nutné opylení květů. Na vnějším místě se o to postarají včely a další hmyz, ve skleníku je třeba vzít do ruky štětec a převzít roli včely do vlastních rukou. Po úspěšném opylení se z květů vyvinou plody, které se postupně začínají sklízet. V období dozrávání plodů se omezuje zálivka, aby nedocházelo ke odehnívání plodů. Zralý meloun se pozná podle zaschlých stonkové ramen výhonků a klasické kliky, kterou tvoří stopka. Slupka zralých melounů je lesklá av místě styku s půdou nažloutlé barvy. Zralé melouny vydávají dutý zvuk.

Mohlo by vás zajímat:  Evropský průmysl ochrany rostlin přijal závazky do roku 2030

Pěstování cukrového melounu

Pěstování cukrového melounu je jednodušší, protože je více odolný vůči chladu a dozrává podstatně dříve. Sazenice cukrového melounu se také predpestovávajú, výsev stačí provést v polovině dubna do připravených květináčů či vysádzačov. Na záhon se melouny vysazují cca. koncem května, když už teploty neklesají pod bod mrazu. Vhodným staoviskom je teplé místo s celodenním slunečním zářením a dobře přihnojení půdou. Pro lepší vývoj se osvědčilo chránit sazeničky před chladem např. bílou netkanou textilií nebo poklopy. Při nízkých teplotách se zpomaluje růst rostlin. Vyšší teplotu může zajistit i pěstování na černé mulčovací textilii. I cukrovým melounům je nutné dopřát pravidelný přísun vody a živin. V období květení nezapomeňte umožnit hmyzu opylení květů. Zralé plody pěstujte postupně. Osvědčilo se odstranění plodů, které nemají šanci dozrát, protože rostlina tak bude mít více síly pro výživu ostatních plodů.

Kupte si semena melounů

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Melouny z vlastní zahrádky?”

Komentáře jsou uzavřené.