Windowsill With Potted Cactuses Succulents Leafy Plants

Na jižní parapet je vhodné vybrat rostliny, které snesou slunce a sucho

Rostliny milují sluneční paprsky. Tento výrok je bezesporu pro většinu z nich pravdivý, horší je to ale s interiérovou zelení, která je vystavena záření na jižním parapetu, k tomu vyšším teplotám vzduchu v místnosti. V takové situaci už se každé pokojovce rozhodně nelíbí a může zchřadnout. Jižní parapet má sice řadu výhod včetně dobře osvětleného pokoje a vytápění zadarmo, současně několik záporů, které mohou být fatální pro hrnkové rostliny. Jakým druhům jižně směřované okno nevadí?

Zima o dost levnější

Rozdíl mezi severně a jižně situovaným pokojem? V zimě i několik stupňů Celsia. A zatímco v místnosti, kde jsou okna severním směrem, se musí vydatně topit, sluneční paprsky na jihu dokážou místnost ohřát až o několik stupňů, a to zcela zdarma. Jenže to, co se jeví v zimě jako benefit, se v létě promění v jednoznačnou nevýhodu. V daném interiéru je horko k padnutí a úspory za topení se musí vložit do pořízení účinné klimatizace.

Mohlo by vás zajímat:  Jak přezimovat balkónové rostliny, aby vám na jaře stále dělaly radost
Zdroj obrázku: Freepik

Rostlina jako doma

A netrpí jen lidé, ale také rostliny, proto je třeba vybírat ty, které jsou na takové podmínky zvyklé ze svého přirozeného prostředí. Je třeba vyhledávat druhy, kterým nevadí horko, které je za sklem ještě úmornější, ani vysušená zemina, protože sluneční paprsky během dne odpaří veškerou vodu. Současně se musí vhodně volit květníky nebo obaly, v kovových nádobách mohou rostliny uhynout vlivem přehřátí kořenového systému, samozřejmostí pak je pravidelná zálivka.

Mohlo by vás zajímat:  Ženy si oblíbily pěstování kaktusů, zjistily že mohou mít blahodárný vliv na jejich krásu

Zrozené pro jižní parapety

Jaké rostliny vybrat na jižní parapet? Vhodnými exempláři jsou kaktusy a sukulenty, protože bez potíží zvládají sucho i horko. Vybrat si lze druhy, jako jsou aloe, pupovice (echevérie), agáve, opuncie, mamilárie, pryšce, adénium nebo eonium. Bez potíží snese jih také sanseviera guinejská nebo kroton z čeledi pryšcovitých. Potěchou pro oči může být hoja (někdy psána jako hoya), ibišek, různé druhy citrusů nebo strelície.

Zdroj: https://tedsgardens.com/best-houseplants-for-sunny-south-facing-windows/
Přidat na Seznam.cz