Branch Large Blueberry Bush Closeup

Borůvkové keře vyžadují na podzim dostatek hnojiva a zálivky

Čerstvé borůvky ze zahrádky? Drobné ovoce výtečně chutná při snídani v bílém jogurtu nebo v ovesné kaši, ale je také lahodným doplňkem mnoha dezertů. A co víc, je zázračné, protože obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, proto mnoho pěstitelů vysazuje keříky borůvek na pozemku, aby se mohli těšit z bohaté úrody. Sklizeň může být ještě bohatší, stačí se jen řídit radami odborníků, kteří ví, jak získat maximum. Před zimou se navíc musí keříky posílit, aby mohly překonat zimu. Jak na to?

O letní sklizni rozhoduje podzim

Jaká bude úroda borůvek příští rok? Mnozí zahrádkáři, kteří s pěstováním ovoce teprve začínají, se domnívají, že na tuto otázku se hledá odpověď v křišťálové kouli. Není tomu tak, odpovědí je pečlivá péče o keříky ještě na podzim, který rozhodne o tom, jak budou obtěžkané větvičky chutnými plody v létě. Oproti rozšířenému mýtu pak mezi doporučované aktivity nepatří prořezávka, která může borůvkovým keřům uškodit. S čím tedy na podzim začít? Bezpochyby s hnojením.

Mohlo by vás zajímat:  Chlorózu na hortenziích napraví změna substrátu
blueberry-with-green-leaves-nature
Zdroj obrázku: Freepik

Zvýšení odolnosti vůči povětrnostním vlivům

Borůvkové keře jsou citlivé a před zimou potřebují posílit, proto se doporučuje zahnojit hned po sklizni v období od konce srpna do září. Při pozdější aplikaci hnojiv se nemusí dosáhnout patřičného efektu. Aplikují se hnojiva bez přídavku dusíku, který by mohl nabudit rostlinu k růstu, naopak musí být zastoupené minerály, jako jsou fosfor nebo draslík, díky kterým získá rostlina odolnost vůči mrazu a plísňovým chorobám. Borůvkové keře je též nutné pravidelně zalévat až do začátku dešťů nebo do příchodu mrazíků, aby si mohly vytvořit zásoby vody a živin.

Mohlo by vás zajímat:  Keřům v zimě prospěje mulč, zastřižení i hnojivo

Prořezávka až na jaře

Na podzim se keře neprořezávají, protože by mohly během zimy vymrznout. Odstraňují se pouze poškozené nebo infikované výhony pod zasaženým místem. Naopak se mohou vysazovat nové sazenice, které mají oproti jarnímu termínu více času na zakořenění. Borůvky se musí ale před zimou ochránit pomocí agrotextilií nebo slámy. Kolem keříku se musí po prvních mrazících naskládat mulč, ideálně z borové kůry s přídavkem rašeliny. Tento druh mulče ochrání rostliny před mrazem i vysycháním. Vrstva by měla dosahovat asi dvaceti centimetrů na výšku, aby se dostatečně ochránily kořeny.

Zdroj: https://www.arborday.org/trees/fruit/care-blueberry.cfm
Přidat na Seznam.cz