Closeup Asian Yellow Legged Hornet Wasp Vespa Velutina (1)

„Ne, na hnízdo vos na váš pozemek skutečně nepřijedeme,“ zjistil jsem od požárníků

Chtěl jsem se zbavit vosího hnízda a obrátil jsem se na hasiče s prosbou o pomoc. Ale bylo mi rychle vysvětleno, že v tomto případě mi nepomohou. Bylo mi doporučeno hledat specialisty či firmy zaměřené na tento problém, protože role hasičů je jiná. A neslouží proto, aby byli bezplatnou náhradou za specialisty v oboru.

Setkání s hasičem

Při konverzaci s jedním z hasičů, který je mým známým, jsem mu popsal svou situaci a byl překvapen jeho odpovědí. Vždycky jsem si myslel, že když zavolám na linku 150 kvůli vosímu hnízdu, hasiči přijedou a vše vyřeší. Byl jsem však zklamán. Řekl mi jasně: „Kvůli vosímu hnízdu v zahradě nás nemůžeš volat.“ Tedy, klidně můžeš, ale jen tím budeš zahlcovat tísňovou linku, protože s největší pravděpodobností nepřijedeme, nebude k tomu důvod.

Mohlo by vás zajímat:  Malý papírek u čajového sáčku má praktické využití, málokdo ho ale zná

Pouze ve specifických situacích

Samozřejmě, hasiči neodmítají žádný telefonát. Jejich hlavním úkolem je řešit situace, kdy je ohrožen lidský život nebo lidské zdraví nebo pochopitelně i majetek, příroda a další věci. Pokud hrozí skutečné nebezpečí, hasiči zasáhnou. Je na operačním důstojníkovi, aby zhodnotil míru nebezpečí buď během hovoru s volajícím, nebo na místě činu podle pokynů velitele.

closeup-shot-bees-paper-wasp-nest (1)
Zdroj obrázku: Freepik

Z toho jsem usoudil, že pokud mám vosí hnízdo, které pro mě nepředstavuje skutečné nebezpečí, musím si sám zajistit jeho likvidaci. Pokud by ale skutečně hrozilo nebezpečí, mohl bych počítat s intervencí hasičů. Je ale fakt, že v praxi samo o sobě takové hnízdo nebezpečné není.

Mohlo by vás zajímat:  Na fotovoltaiku mají jít další miliardy, ministr životního prostředí Brabec potvrdil velký zájem

Nedorozumění, nebo úmysl?

Nebylo mým záměrem usnadnit si život nebo ušetřit peníze. Vždy jsem se domníval, že hasiči pomáhají řešit problémy s vosími hnízdy. Nyní chápu, že tak je tomu pouze v případě reálného nebezpečí. Domnívám se však, že někteří lidé mohou volat na linku 150 s falešnými tvrzeními, aby nemuseli zaplatit specialistovi. Takový postoj je pro mě nepřijatelný, protože kvůli němu mohou hasiči být zaneprázdněni a chybět tam, kde je jejich přítomnost skutečně nezbytná.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek Františka S., https://www.hzscr.cz/clanek/odchyt-a-hubeni-vos-vcel-a-srsnu.aspx
Přidat na Seznam.cz