Bunch Fresh Avocados Organic Food Market

Pecka z avokáda nemá v koši co dělat. Tahle její praktická využití zná málokdo

Pecka z avokáda by se rozhodně neměla vyhazovat. Bude se totiž hodit na činnosti, o kterých jste možná ani nevěděli. Avokádo je ovoce, které se těší oblíbenosti hlavně v posledních letech. Je ale těžké koupit kvalitní plody, protože nevidíte dovnitř, a je možné, že občas koupíte avokádo přezrálé, nebo dokonce shnilé. Ze samotné pecky si můžete sami vypěstovat vlastní avokádo.

Zkuste neobvyklé tipy využít pecky

Avokádo je ovoce, které si můžete dopřát jen tak syrové, udělat si z něj výtečnou pomazánku nebo ho spojit s dalším ovocem a vytvořit ovocný salát. Avokádo je velmi nutričně vyvážené, proto se hodí do zdravého jídelníčku. Co ale dělat s peckou? Ve většině případů skončí v koši, což je škoda, protože ji můžete ještě využít.

Mohlo by vás zajímat:  Nejoblíbenější rostliny našich balkonů nejsou pouhé okrasné květiny. Pelargonie zaženou nejeden zdravotní problém

Hodit se bude například na obarvení oblečení. Několik pecek z avokáda dejte vařit do ocelového hrnce asi na 20–60 minut, dokud nebude mít voda dostatečně výraznou barvou. Objeví se sytá růžová, do které můžete namočit bavlněné triko nebo jiný kousek oblečení, a nechte ve vodě tak dlouho, dokud nebude mít látka požadovaný odstín.

Zdroj obrázku: Freepik

Pecku využijete i k výzdobě bytu

Pecku můžete využít i jako ozdobu. Do důlku dejte tři párátka, ponořte do 3/4 výšky nádoby s vodou, a když se pecka zlomí a začne rašit, dejte ji do květináče se zeminou. Dužinu můžete také rozdrtit na prášek, musíte pecku ale nechat uschnout. Poté se vám prášek bude hodit například k výrobě peelingu.

Mohlo by vás zajímat:  Kompostování zajistí všem rostlinám to nejlepší hnojivo. S pár triky lze celý proces urychlit

Využít ho můžete také v kuchyni – skvěle doplní chuť pokrmů nebo nápojů. Pecky jsou velmi výživné, protože obsahují složky posilující nejen srdce, ale také regulující hladinu cukru v krvi. Jsou velmi prospěšné při menstruačních bolestech, a prášek můžete dokonce použít i jako nálev. Využití pecky z avokáda je mnoho a je škoda, aby zůstala bez povšimnutí v odpadu. Avokádo by měl zkusit každý z nás, ale je pravda, že ne každý mu přijde na chuť.

Zdroj: https://www.smarticular.net/en/amazing-uses-for-avocado-seeds-never-discard-them-again/
Přidat na Seznam.cz