Branches Covered With Frost Frosty Plants Early Morning Cold Season

Zahradní rostliny potřebují dostatečnou ochranu před mrazem

Jaké povinnosti má zahradník během pozdního podzimu, těsně před příchodem zimy? Myslet musí zejména na ochranu veškeré zahradní vegetace před zimou. Zejména některé pěstované druhy jsou extrémně citlivé na chlad a potřebují důkladně zazimovat. Jaké prostředky lze pro ochranu rostlin použít? Jaké bariéry poslouží před mrazem? Zkušení zahradníci radí, jak zahradu zazimovat.

Stěhování nebo zakrytí

Jak ochránit rostliny před zmrznutím? Existují pouze dvě možnosti, které se nabízejí. Rostliny v nádobách je možné přemístit, ostatní se musí přikrýt nebo přímo zabalit vhodným materiálem. Většina okrasných rostlin nedokáže bez řádné přikrývky přežít zimu, proto je nutné k zimování zahrady přistoupit včas. Nejvhodnějším termínem je pozdní podzim, ideálně listopad, někdy je možné využít ještě teplé prosincové dny. Při přesunu rostlin v nádobách a květnících se může použít sklep, sklad nebo chodba. U venkovně pěstovaných rostlin se doporučuje:

  • mohylování pomocí listí, pilin, kůry nebo větviček;
  • mulčování organickým materiálem, ale též kartonem nebo novinami;
  • obalování slámou, jutou nebo pytlovinou;
  • zakrytí agrotextiliemi.
Mohlo by vás zajímat:  Mikrovlnka ohřeje jídlo během pár minut. Zdravotní problémy za to ale nestojí
vibrant-dahlia-blossoms-stand-out-meadow-generated-by-ai
Zdroj obrázku: Freepik

Krytí před vymrznutím i proti vysušování půdy

V našich podmínkách existuje pouze málo druhů, které nepotřebují zakrytí. Mráz může poškodit opadavé i stálezelené rostliny, jako jsou rododendrony nebo zimostrázy. Oproti obecnému mýtu se musí přikrývat též cypřiše, jalovce a další jehličnany nebo stromky a keře, které jsou formované do určitého tvaru, protože prostřiháváním jsou oslabené, to platí i pro borovice, jedle či smrky. Zakrytí půdy pro ochranu kořenů a pro uchování vlhkosti je nutností u vřesů, vřesovce, borůvek, brusinek a dalších ovocných keříků, kdy se může použít mulč, který současně dodá zemině potřebné minerály a živiny.

Mohlo by vás zajímat:  Práce na zahradě s sebou nese také rizika: pozor na nebezpečnou infekci

Kapuce na okrasné trávy i peckoviny

Zakrytí pomocí slámových snopů je možné využít u okrasných trav, které se nedoporučuje prostřihávat na podzim, případně se připraví kapuce z juty, pytloviny nebo agrotextilií. Kapucemi se musí zakrýt též citlivé peckoviny, zejména mladé stromky třešní, broskví, višní nebo meruněk. A kdy začít se zakrýváním? Bezpochyby je nutné sledovat předpovědi počasí, ale v zásadě platí, že po prvních mrazících. Někteří odborníci radí začít s ochranou rostlin při nočních teplotách okolo -5 stupňů Celsia, aby teplo z brzkého přikrytí nestimulovalo rostliny k růstu.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-protect-plants-from-frost
Přidat na Seznam.cz