Closeup Shot Blooming Pink Amaryllis Flowers With Greenery

Amarylka si potrpí na světlo a pravidelnou výživu. Pak se stane nejkrásnější ozdobou interiéru

Krásné amarylky si lidé často pletou s hvězdníky, které se prodávají pod obdobným názvem, byť se jedná o kultivary jiné rostliny. Na rozdíl od nich však amarylky pocházejí z jižní Afriky a mají stonek z fialové barvy. Na vrcholu vykvétá od šesti do dvanácti zvonkovitých květů, které mohou mít bílé, červené nebo růžové zabarvení, případně jsou žíhané. Amarylky kvetou v pozdním létě a na podzim. Jak se o tyto krásné rostliny starat a těšit se z jejich květů každou sezónu?

Nesnáší časté přesazování

Amarylka nebo také česky zornice je rostlina z čeledi amarylkovitých, do které patří pouze dva endemity z jižní Afriky. Jedná se o cibulovité trvalky, které obsahují jedovaté alkaloidy. Nejsou náročné na péči, ale nesnáší přesazování. Při častých přesunech může přestat kvést, přičemž při potřebě přesazování je nejvhodnějším časem doba po odkvětu v době vegetačního klidu. Cibule se nesmí zahrnovat zeminou celá, naopak musí zůstat asi třetina nad terénem. Amarylce vyhovuje velká a hluboká nádoba, kde může přebývat po mnoho let, přičemž ideální substrát sestává ze zeminy s příměsí písku a kompostu. Na dně květníku musí být vhodná drenáž z kamínků nebo keramzitu.

Mohlo by vás zajímat:  Květina řekne víc než slova. Žlutá růže značí žárlivost, fialky zase smutek
Zdroj obrázku: Freepik

Dostatek slunce i zálivky

Co ještě potřebují amarylky pro svůj bujný růst? Rozhodně prosvětlené místo, nebo přímo slunné stanoviště, přičemž jí vyhovují teploty až do 25 stupňů Celsia, při vegetačním klidu pak teploty mezi 10 a 12 stupni Celsia. Miluje nejen světlo, ale též dostatečnou zálivku, cibule ale nesmí stát ve vodě, mohla by plesnivět nebo hnít. Po odkvětu nastává období, kdy opadávají listy, v tu chvíli se musí přestat zalévat a nechat rostlinu odpočinout. Při kvetení se hnojí amarylka jednou měsíčně vícesložkovým hnojivem, v době spánku se nehnojí vůbec.

Mohlo by vás zajímat:  Fuchsie se nespokojí s jen tak nějakými podmínkami, odvděčí se ale nádhernými květy

Odstraňování suchých květů a ukládání cibulí

Listy přicházejí až po květech, proto jsou amarylky dlouho krásně zelené, suché části a stonek se odstraňují po odkvětu až po úplném vysušení. Trvá to asi měsíc, poté nastává vegetační klid, kdy rostlina hibernuje v cibuli. Vytvoří se semena a následně cibulka odumře. Amarylka se množí oddělením adventivní cibulky od základní rostliny a jejím usazením do samostatné nádoby. Nová sazenice vykvete nejdříve po dvou sezónách.

Zdroj: https://extension.illinois.edu/blogs/good-growing/2021-12-03-how-take-care-amaryllis-and-get-them-rebloom
Přidat na Seznam.cz