Orchids 595242 1920

Orchideje nejsou tak náročné, jak se říká. Aby vykvetly, stačí dodržet známé zásady

Orchidej je krásný dárek a hodí se do každé domácnosti. Dříve však než si ji pořídíte nebo někomu darujete, zkontrolujte pečlivě její kořen. Na něm totiž nejvíc záleží, jestli rostlina bude zdravá a pokvete nebo pomalu bude chřadnout.

Proč je to tak důležité?

Abyste se s orchidejemi trochu víc seznámili, tak vám dáme nahlédnout do toho, co se s nimi děje dříve, než se vystaví v obchodě. Běžně se pěstují ve velkých halách v rašelinné půdě, kde jsou napojeny na zalévací zařízení. Poté co jsou však umístěny do skladu, tato bedlivá péče už většinou nebývá k dispozici. Rostliny jsou zalévány ručně a často více, než bývá potřeba. To vede k narušení kořenů, což v prvotních chvílích není vůbec poznat, ale později se to projeví na listech a květech.

Mohlo by vás zajímat:  Orchidejím vyhovuje zálivka metodou koupele. Vezmou si tolik vody, kolik potřebují

Kořen je klíčový

Před samotným nákupem orchideje se podívejte do květináče a kořeny zkontrolujte. Pokud zpozorujete, že jsou odbarvené, nahnědlé nebo třeba suché, raději rostlinu nekupujte. Poohlédněte se jinde, kde budou rostliny zdravější.

Co prozradí stonek

Není dobré zapomínat ani na stonek rostliny. Přestože kořen je naprosto zásadní, tak stonek je také velmi důležitý a leccos napoví. Je-li jasně zelený, pak je vše v dokonalém pořádku. Nicméně pokud je vybledlý, téměř bezbarvý a s tmavými skvrnami, pak je jistě něco špatně.

Mohlo by vás zajímat:  Víc než krásné dekorace: tyhle tři pokojovky se postarají o čistý vzduch v každém interiéru
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Proč průsvitný květináč

Pokud jste správně vybrali a orchidej už máte doma, nezapomeňte, že aby krásně kvetla, tak je potřeba ji čas od času přesadit do většího květináče. Pro tento účel je nejlepší průsvitný květináč, protože kořeny potřebují dostatek světla. Kromě světla ale vyžadují i mnoho vzduchu, proto nikdy nepoužívejte jiný substrát než speciálně pro orchideje, který je tomu určený.

Účel hnojení

Po přesazení se může stát, že rostlině bude chvíli trvat, než se přizpůsobí. Někdy mohou kořeny dokonce odumírat, ale nebojte se je to jen dočasně. Tento stav může trvat sice i měsíce, ale až se rostlina vzpamatuje, překvapí vás krásnými květy. Ty můžete podpořit hnojením, které se provádí od března do října každé 2 týdny. Pro rostlinu je nejdůležitější:

  • Světlo
  • Teplo
  • Zalévání
Mohlo by vás zajímat:  Zaléváním péče o rostliny nekončí. Díky kvalitnímu hnojivu budou květiny teprve spokojené

Každodenní péče

Aby se vaší orchideji dobře dařilo, je naprosto zásadní konstantní teplota, která by se měla pohybovat okolo 18 °C. Pokud byste ale chtěli podpořit kvetení, tak je ideální okolní teplotu snížit o několik stupňů. Rostlině také dopřejte dostatek světla, nejvíce se jí bude líbit na východní či severní straně. A pak nezapomeňte pravidelně zalévat vlažnou vodou. Jen si dejte pozor na přelévání! Květináč by měl zůstávat vlhký, ale nikdy ne příliš mokrý.

Přidat na Seznam.cz